Materiał Partnera Czym są metale kolorowe?

Czym są metale kolorowe?

Metale kolorowe to termin, który można usłyszeć w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Jest to nazwa zarezerwowana dla stopów, które w swoim składzie nie zawierają żelaza. Są one dobrymi przewodnikami ciepła, charakteryzują się połyskiem oraz szeroką gamą barw. Jakie są najpopularniejsze rodzaje metali kolorowych oraz ich stopów i gdzie będą wykorzystywane

Podział metali kolorowych

Metale kolorowe można podzielić przede wszystkim na ciężkie i lekkie, w zależności od gęstości poszczególnych pierwiastków. Drugi podział odbywa się ze względu na topliwość poszczególnych surowców. Ma ona duże znaczenie nie tylko pod kątem chemicznym, ale przede wszystkim w czasie obróbki metali oraz ich stopów. Metale łatwo topliwe to między innymi aluminium oraz ołów. Temperatura ich topnienia nie przekracza 700 stopni Celsjusza, dzięki czemu łatwo uzyskać ich płynną formę. Ołów roztapia się już w temperaturze 327,4 stopni, dlatego bardzo łatwo uzyskać jego ciekłą formę w warunkach domowych. Warto przypomnieć sobie o popularnym niegdyś odlewaniu ołowianych żołnierzyków, które można było wykonać samodzielnie przy pomocy pieca kaflowego. Metale trudno topliwe to między innymi miedź, która ulega zmianie stanu skupienia dopiero w temperaturze powyżej 1083 stopni Celsjusza.

Najpopularniejsze metale kolorowe

Pytając o metale kolorowe, najczęściej możemy znaleźć takie przykłady, jak mosiądz, miedź oraz aluminium. Aluminium to, innymi słowy, glin, który będzie charakteryzował się czystością techniczną. Jest bardzo lekkie, srebrzyste i łatwo poddaje się obróbce. Jego stopy są szeroko wykorzystywane w przemyśle, między innymi do produkcji folii aluminiowych, powłok kablowych, przewodów elektrycznych oraz puszek na napoje. Drugim popularnym metalem kolorowym jest miedź. Rozpoznamy ja przede wszystkim po charakterystycznej, intensywnie rudej barwie. Jej głównym zastosowaniem jest produkcja kabli oraz urządzeń elektrycznych. Miedziane rurki znajdziemy równie w instalacjach wodnych i grzewczych.

Specjaliści z firmy Tabal podkreślają, że mówiąc o miedzi, warto wspomnieć również o jednym z najpopularniejszych jej stopów – mosiądzu. Składa się on od 10% do 45% cynku oraz pozostałej części miedzi, której zawdzięcza złotawą lub pomarańczowożółtą barwę (w zależności od proporcji). Na pierwszy rzut oka można pomylić go ze złotem o niskiej próbie. Mosiądz jest stosowany przede wszystkim do wytwarzania armatury odpornej na wodę morską, amunicji oraz instrumentów muzycznych. Powszechnie wykorzystuje się go również w budownictwie.

Opracowanie:

Tabal

Lublin , Energetyków 14

Podziel się