Artykuł sponsorowany Czym różni się rozdzielnia od rozdzielnicy elektrycznej?

Czym różni się rozdzielnia od rozdzielnicy elektrycznej?

Choć pojęcia rozdzielnia i rozdzielnica elektryczna  w uszach laika brzmią niemal tak samo, to dla profesjonalisty terminy te nie są tożsame. Obydwa elementy są ważnymi komponentami nowoczesnej instalacji elektrycznej i spełniają różne funkcje. Dzisiaj pomożemy w zrozumieniu różnicy między rozdzielnią elektryczną a rozdzielnicą elektryczną.

Czym jest rozdzielnia elektryczna?

Rozdzielnie elektryczne zwana także stacjami rozdzielczymi są wyodrębnioną częścią stacji elektroenergetycznej lub autonomicznym fragmentem energetycznej sieci przesyłowej. Podstawowym zadaniem rozdzielni jest rozdział energii elektrycznej do poszczególnych odbiorców. Wyróżnia się rozdzielnie wnętrzowe i napowietrzne. Rozdzielnie wyposażone są w szyny łączeniowe, które służą do połączenia poszczególnych przyrządów i urządzeń. Do głównych elementów rozdzielni oprócz konstrukcji wsporczej i szyn zaliczamy również łączniki, przekładniki prądowe i napięciowe, dławiki przeciwzwarciowe, przyrządy pomiarowe, urządzenia zabezpieczające i sygnalizacyjne.

Do czego służą rozdzielnice elektryczne?

Rozdzielnice elektryczne rozdzielają zasilanie elektryczne na poszczególne obwody i umożliwia kontrolę nad wszystkimi elementami instalacji elektrycznej. Służą do sterowania, monitorowania i dystrybucji energii elektrycznej. Zapewniają również ochronę przed zwarciami i innymi niebezpiecznymi zjawiskami w instalacji. Rozdzielnice elektryczne składają się z szafy, w której umieszczone są bezpieczniki i wyłączniki oraz z innych elementów takich jak np. liczniki energii elektrycznej. Stosowane są zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Ich głównym celem jest zapewnienie bezpiecznego i stabilnego dostarczania energii elektrycznej do domów i firm.

Budowa rozdzielnic elektrycznych

Rozdzielnice montuje się w ramach prac nad nową infrastrukturą elektryczną, ale także w związku z modernizacją istniejącej instalacji. Budową rozdzielnic elektrycznych zajmują się profesjonale firmy usług elektrycznych. Jedną z nich jest firma Instalacje Elektryczne z Wrocławia, która wykonuje:

  • podłączenia elementów rozdzielnicy,

  • zabezpieczenia elektryczne,

  • montaż tablic elektrycznych,

  • opisy elementów w rozdzielnicy,

  • sprawdzenie sprawności rozdzielnicy,

  • przeglądy instalacji elektrycznej,

  • sporządzenie dokumentacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas