Artykuł sponsorowany Czym jest tzw. bezwładność cieplna w kontekście ogrzewania podłogowego?

Czym jest tzw. bezwładność cieplna w kontekście ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności. Rozwiązanie to cechuje się zarówno wieloma zaletami, jak i kilkoma wadami. Jedną z najbardziej spornych kwestii związanych z nim jest natomiast jego bezwładność cieplna. Dlatego też z tego artykułu dowiesz się, czym ona jest w przypadku ogrzewania podłogowego, jak wpływa na jego użytkowanie oraz czy można ją zaliczyć do wady, czy zalety tego systemu grzewczego.

Czym jest bezwładność cieplna?

Bezwładność cieplna to podatność danego ciała lub materiału na zmianę swojej temperatury pod wpływem temperatury panującej w otoczeniu. Wpływa ona przede wszystkim na to, jak szybko dany element się nagrzewa oraz wychładza. Z pojęciem bezwładności cieplnej można się najczęściej spotkać w przypadku elementów systemów grzewczych, takich jak maty do ogrzewania podłogowego, a także materiałów izolacyjnych.

Jaka jest bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego i na co ona wpływa?

Ogrzewanie podłogowe bazujące na instalacji grzewczej znajdującej się jak sama nazwa wskazuje pod podłogą, cechuje się wysoką bezwładnością cieplną. Oznacza to wobec tego, że wymaga ono więcej czasu do uzyskania określonej temperatury, ale także o wiele wolniej ją wytraca. Dzięki temu utrzymuje ono bardziej stałą temperaturę, magazynując ciepło.

Czy bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego to wada, czy zaleta?

Duża bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego jest zarówno wadą, jak i zaletą tego rozwiązania. Wolne nagrzewanie się podłogi oraz powolne wytracanie przez nią ciepła znacznie utrudnia bowiem precyzyjne sterowanie temperaturą panującą w pomieszczeniach. Wadę tę można jednak w prosty sposób zniwelować, stosując odpowiednie urządzenia regulacyjne w postaci termostatów do ogrzewania podłogowego, które we właściwy sposób mogą pomóc dobrać specjaliści z firmy zajmującej się techniką grzewczą TWM-TERMO.

Zaletą dużej bezwładności cieplnej ogrzewania podłogowego jest natomiast to, że pozwala ono na utrzymywanie stabilnej temperatury w pomieszczeniach. To z kolei pozytywnie wpływa na komfort cieplny budynku oraz jest nieocenione w przypadku kiedy jego ogrzewanie jest realizowane przez na przykład pompę ciepła. Duża bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego nie wymusza bowiem jej częstego włączania i wyłączania, przedłużając tym samym żywotność urządzenia. W przypadku innych źródeł ciepła tego typu ogrzewanie może być natomiast traktowane dzięki temu parametrowi jak pewnego rodzaju zasobnik ciepła, który będzie je dostarczał nawet po wyłączeniu kotła grzewczego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas