Artykuł sponsorowany Czym jest nadzór inwestorski?

Czym jest nadzór inwestorski?

Dbanie o prawidłowy przebieg budowy na wszystkich jej etapach jest zadaniem, które wymaga wiele czasu, siły oraz znajomości przepisów prawa budowlanego. Dla zwykłego inwestora to wiele rzeczy do kontrolowania i zapamiętania dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości zatrudnienia osoby, która będzie nad wszystkim czuwać. Nadzór inwestorski jest rozwiązaniem, które może okazać się bardzo pomocne. Sprawdź koniecznie, na czym dokładnie polega nadzór inwestorski!

Nadzór inwestorski - na czym polega?

Nadzór inwestorski polega na kontroli przebiegu całego procesu budowlanego. Osoba odpowiedzialna za przebieg prac budowlanych jest inspektorem nadzoru budowlanego i posiada potrzebne do prowadzenia pełnego nadzoru kompetencje. W kwestii tej osoby leży kompleksowe dbanie o budowę od początku do końca. Przede wszystkim inspektor zajmuje się kierowaniem budową oraz pracami budowlanymi. Sprawdza, czy idą one zgodnie z planem i w razie problemów podejmuje odpowiednie kroki. 

Kolejnym zadaniem inspektora, które zajmuje się nadzorem inwestorskim, jest prowadzenie kontroli technicznej obiektów budowlanych i konstrukcji elementów budowlanych. Ma to znaczenie głównie przy budowach obiektów przemysłowych oraz przy budownictwie drogowym. 

W trakcie nadzoru inspektor musi dbać o to, aby wszystkie dokumenty były uzupełniane na bieżąco. W trakcie swojej pracy nadzorca współpracuje z ekipą budowlaną oraz z kierownikiem budowy i geodetą. 

Czy nadzór inwestorski jest obowiązkowy?

Czy musimy decydować się na takie rozwiązanie? Jak mówi nam właściciel firmy Bogdan Soliński Budownictwo, zatrudnienie nadzoru nie jest w większości przypadków konieczne, ale znacznie ułatwia proces całej budowy. I chociaż obowiązku nie ma, to warto rozważyć możliwość zatrudnienia osoby, która będzie odpowiedzialna za prawidłowy przebieg całej budowy. To rozwiązanie jest szczególnie pomocne wtedy, kiedy nie możemy samodzielnie zająć się budową ze względu na obowiązku czy odległość, a także wtedy, kiedy budowa obejmuje wiele lokali lub budynków jednocześnie. Dzięki temu inwestor może spać spokojnie i mieć pewność, że zadbano o wszystko. 

Chociaż przy budownictwie jednorodzinnym nadzór budowlany nie jest wymagany, to w przypadku budowania skomplikowanych konstrukcji jego wymóg może być nałożony prawnie. Jakich budów to dotyczy? Chodzi głównie o skomplikowane konstrukcje wielorodzinne, budowę dróg, mostów, wiaduktów i tym podobnych.

Zatrudnić czy nie nadzór inwestorski? Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto rozważyć zatrudnienie nadzoru budowlanego w celu usprawnienia budowy!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter