Artykuł sponsorowany Czym charakteryzuje się kostka granitowa

Czym charakteryzuje się kostka granitowa

Granit to materiał, który od lat należy do najczęściej wykorzystywanych w budownictwie. Wszystko dlatego, że jest wyjątkowo trwały i wytrzymały, a także łatwy w utrzymaniu i ekologiczny. Jest też jednym z najpiękniejszych kamieni występujących w przyrodzie. Wykonuje się z niego m.in. kostkę granitową. Przedstawiamy jej charakterystykę.

Właściwości granitu

Granit jest skałą głębinową złożoną z minerałów, takich jak kwarc, plagioklaz, ortoklaz i biotyt. To najczęściej spotykana skała magmowa, która występuje w utworach wszystkich er, na wszystkich kontynentach. W naszym kraju skały granitowe znaleźć można na Dolnym Śląsku, na Ziemi Kłodzkiej, w Tatrach, w pasie od Zawiercia do Krakowa, a także w na północnym wschodzie.

-Granit jest jednym z najtwardszych materiałów budowlanych jakie można znaleźć, dlatego chętnie stosuje się go do zabezpieczania powierzchni narażonych na duży nacisk. Jest też wyjątkowo odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy wiatr oraz na pęknięcia, zarysowania, odkształcenia i ścieranie – wyjaśnia ekspert reprezentujący firmę Arkadia, zajmującą się projektowaniem i aranżacją terenów zielonych, która świadczy też usługi brukarskie.

Kamienie granitowe używane są przede wszystkim do produkcji płyt chodnikowych, krawężników oraz kostki brukowej (granitowej).

O kostce granitowej

Kostka granitowa powstaje z brył granitowych, toteż zachowuje wszystkie właściwości fizyczne tego surowca. Wyróżnia się odpornością na warunki atmosferyczne i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, przez co jest materiałem w zasadzie niezniszczalnym. Co więcej, czas jej użytkowania jest wyjątkowo długi.

Kostkę granitową wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia wszelkich nawierzchni. Świetnie sprawdza się jako chodnik lub ogrodowa ścieżka. Z powodzeniem wykładać nią można deptaki oraz miejskie ulice. Ponadto, z tego rodzaju kostki można układać ciekawe ogrodowe kompozycje, w tym słupki i murki.

Wyróżnia się dwa rodzaje kostki granitowej:

  • Surowo łupana – powstaje w procesie mechanicznego łupania brył granitowych na odpowiedniego rozmiaru sześciany, jej powierzchnie są nieregularne i posiadają naturalną, nieobrabialną fakturę. Jest to kostka wysokiej jakości, charakteryzująca się niewielkimi różnicami w rozmiarze poszczególnych ścian i innych kostek z danej partii towaru. Nigdy nie będzie idealnie symetryczna, a każda pojedyncza kostka różni się od innych z danej partii.
  • Cięto łupana – powstaje w procesie mechanicznego łupania materiałów, które pozostały w innych procesach produkcyjnych, zwykle posiada jedną lub dwie ściany gładkie, podczas gdy pozostałe są naturalne i nieobrabiane. Ten rodzaj kostki jest tańszy, jednak układanie z niego nawierzchni wymaga większej ilości czasu. Warto zaznaczyć, że jakość tej kostki jest równie wysoka, co w przypadku kostki surowo łupanej.

Kostka granitowa to materiał warty wykorzystania, ze względu na jej wysoką jakość, estetykę oraz szerokie zastosowanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter