Artykuł sponsorowany Czym charakteryzuje się cement portlandzki?

Czym charakteryzuje się cement portlandzki?

Cement portlandzki jest bardzo popularnym materiałem budowlanym. Na ten fakt wpływają jego doskonałe właściwości. Zalicza się do najlepszych cementów, które nabywa się w marketach budowlanych. Niestety czasem zdarzają się podróbki albo bezprawne używanie nazwy. Dlatego warto znać parametry tego rodzaju cementu, aby w razie zakupów dokonać dobrego wyboru i nie popełnić błędu.

Czym jest cement portlandzki?

Cement portlandzki powstaje w sposób nieco skomplikowany. Pierwszym etapem produkcji jest uzyskanie klinkieru. Tworzy się go poprzez wypalenie mieszanki różnych komponentów, głównie wapnia i glinokrzemianów. Użyty jest do tego specjalny piec, który uzyskuje temperaturę do 1450 stopni. Wypalony klinkier jest twardy i zwarty. W ostatnim etapie produkcji zostaje on zmielony i wymieszany z gipsem. Jakość cementu portlandzkiego zależy od substancji dodatkowych.

Oznaczenia rodzajów cementu portlandzkiego

Firmy produkujące cement i inne materiały budowlane, takie jak Grupa AVISTA, oznaczają klasy i rodzaje cementu portlandzkiego. CEM I oznacza wyjątkowo czysty cement, bez żadnych domieszek. Natomiast CEM II to cement portlandzki z domieszką innych składników, głównie wapienia. CEM III jest cementem hutniczym, a CEM IV to cement pucolanowy, który również otrzymywany jest z klinkieru portlandzkiego i innych składników. CEM V to cement wieloskładnikowy.

W sprzedaży jednak można spotkać jeszcze inne oznaczenia. Mogą to być litery A i B, które mówią o dodatkowej zawartości składników. Ponadto litera S oznacza dodatek żużla wielkopiecowego, D to dodany lotny pył krzemionkowy, natomiast P wskazuje na dodaną pucolanę, czyli popiół wulkanicznego pochodzenia, który ma zdolność wiązania krzemionki.

Parametry cementu portlandzkiego

Cement portlandzki ma sporo parametrów, ale kilka z nich jest bardzo istotnych. Przykładem jest początek okresu wiązania, wytrzymałość na ściskanie albo zmiany objętości betonu świeżo wylanego w porównaniu do zastygniętego. Jeśli chodzi o czas wiązania, norma dla cementu portlandzkiego wynosi około godziny. Zwykłe cementy potrzebują przeszło dwa razy więcej czasu.

Zmiana objętości jest niewielka. Wynosi 0,3 mm, podczas gdy w przypadku innych betonów jest to nawet 10 mm. Wytrzymałość betonu z cementu portlandzkiego również jest lepsza niż typowych materiałów budowlanych.

Innymi parametrami betonu portlandzkiego jest stopień białości, który określa jakość cementu oraz pozostałość nierozpuszczalna. Mówi o ilości cementu, jaki nie zostaje rozpuszczony przy mieszaniu z wodą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas