Materiał Partnera Czy warto stosować w domu odkurzacze centralne?

Czy warto stosować w domu odkurzacze centralne?

Przy budowie lub remoncie domu warto stanąć przed decyzją, dotyczącą zainstalowania systemu odkurzacza centralnego. Technologia ta świetnie sprawdza się w dużych obiektach komercyjnych i handlowych, w ośrodkach przemysłowych, a także w biurowcach. Coraz częściej jest jednak stosowana w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, a w niektórych przypadkach – specjalne modele konstrukcyjne – również w mieszkaniach.

Czym jest odkurzacz centralny?

Za odkurzacz centralny uważa się system, pozwalający na szybkie usuwanie powierzchniowe kurzu i innych zabrudzeń, bez konieczności zakupu przenośnego sprzętu. Tego typu technologia stanowi zatem konstrukcję modułową, czy też instalacyjną, podobną do tych, które wdrażane są między innymi przy różnego rodzaju sieciach sanitarnych w budynkach. Odkurzacz centralny składa się zatem na jednostkę centralną, do której dołączone są sztywne rury poprowadzone w ścianach, w których wykonane są specjalne wtyczki, umożliwiające podłączenie elastycznego węża. Uruchomione urządzenie wraz z bardzo długim przewodem ssącym, pozwala na wykonywanie prac porządkowych w domach, bez konieczności przenoszenia żadnych z modułów. Warto przy tym wiedzieć, że elastyczne węże są wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Wielokrotnie komponenty te są zbrojone drutem stalowym!

Projekt odkurzacza centralnego

Projektowaniem odkurzaczy centralnych zajmują się profesjonalne firmy instalatorskie, które w ofercie przewidują także działania związane z tworzeniem instalacji grzewczych, czy innych sanitarnych, wodno-kanalizacyjnych oraz przyłączeniowych. Warto wiedzieć, że sam projekt zawsze musi oparty być przede wszystkim o uwarunkowania techniczne budynku, a także o podzespoły wysokiej jakości. Przedsiębiorstwa instalatorskie, zaopatrują się zatem w odpowiednie elementy oraz akcesoria od profesjonalnych dystrybutorów. Jeśli chodzi o odkurzacze centralne, warto zwrócić uwagę na ofertę handlową firmy Terwo, która gwarantuje odkurzacze centralne uznanych marek. Można kupić tam również wszystkie ważne podzespoły takie, jak: gniazda ssące, węże, odpowiednie filtry, jednostki centralne kompaktowe lub modułowe (typu split). Oprócz tego Terwo handluje filtrami do usuwania zanieczyszczeń, zaworami kulowe, termostatycznymi, zawory odcinającymi, czy też zawory zwrotnymi. 

Zalety stosowania odkurzaczy centralnych

Do zalet stosowania odkurzaczy centralnych zalicza się:

  • szybki proces usuwania zanieczyszczeń w domu,
  • łatwy montaż i bezusterkowość w przypadku wyboru elementów systemy i całej instalacji od dobrego dystrybutora,
  • utrzymanie w pomieszczeniach zdrowego mikroklimatu,
  • brak alergenów w pomieszczeniach,
  • świetna współpraca z systemem wentylacji mechanicznej z rekuperatorem odzysku ciepła,
  • komfort w procesach sprzątania,
  • znacznie większa moc, niż w przypadku przenośnych sprzętów, często przy mniejszym poziomie hałasu,
  • możliwość zastosowania dodatkowych akcesoriów: np. szczotek do glazury, czy też końcówek do usuwania popiołu z kominku.

Podziel się