Artykuł sponsorowany Czy warto montować podwieszany sufit? Jak wygląda jego konstrukcja?

Czy warto montować podwieszany sufit? Jak wygląda jego konstrukcja?

Jedną z popularniejszych prac wykończeniowych jest montaż sufitu podwieszanego. Sufity z płyt kartonowo-gipsowych są obecnie często stosowane, ponieważ gwarantują ciekawy wygląd w danym pomieszczeniu i do tego są praktyczne. Można w nich zastosować choćby oświetlenie punktowe, a wszelkie kable będą skutecznie zamaskowane. Co jeszcze przemawia za tym, aby zamontować taki sufit w mieszkaniu, jakie są słabe strony takich sufitów i jak wygląda ich konstrukcja?

Sufity podwieszane – jakie są ich zalety i wady?

Montaż sufitów podwieszanych ma wiele zalet. Jedną z największych jest to, że kartonowo-gipsowe konstrukcje sufitów pozwalają na zamaskowanie wszelkich przewodów, instalacji i innych elementów, które nie wyglądają estetycznie i zmniejszają walory wizualne naszego domu lub mieszkania. Dzięki sufitom podwieszanym możemy również ukryć rozmaite nierówności ścian i samego sufitu. Jak zostało wspomniane na wstępie, takie sufity dają także większe możliwości, jeśli chodzi o oświetlenie w danym pomieszczeniu. Obecnie dość popularne jest oświetlenie punktowe, które bez problemu możemy mieć w domy, jeżeli postawiliśmy na podwieszane sufity.

To oczywiście nie wszystkie korzyści, jakie daje montaż podwieszanych sufitów. Warto zaplanować takie prace, jeśli dysponujemy wysokimi pomieszczeniami w mieszkaniu, ponieważ w ten sposób zmniejszymy straty ciepła i energii. Sufity z płyt kartonowo-gipsowych pomogą również w wyciszeniu pomieszczenia. Firmy oferujące usługi wykończeniowe jak np. Przedsiębiorstwo instalacyjno budowlane Mirex z Warszawy, często podczas montażu takich sufitów, układają w nich warstwę materiałów izolacyjnych, które są doskonałym zabezpieczeniem akustycznym. Niestety podwieszane sufity mają też swoje wady, choć jest ich dużo mniej niż zalet. Jako największy minus takich sufitów wymienia się to, że są one wysoce podane na działanie wilgoci.

Konstrukcja sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane oprócz płyt kartonowo-gipsowych złożone są z profili aluminiowych oraz innych elementów konstrukcyjnych. Wyróżnia się trzy powszechnie stosowane rodzaje rusztów. Pierwszy z nich to ruszt pojedynczy, który zwykle używany jest w niskich pomieszczeniach. Ten wariant sprawdzi się w podłużnych i wąskich miejscach. Charakterystyczne jest to, że płyty kartonowo-gipsowe mocowane są prostopadle do profili, które rozstawia się co około 40 – 50 cm.

Kolejny wariant to ruszt krzyżowy jednopoziomowy. Wyróżnia się on tym, że profile są zawieszane na wieszakach. Dzięki temu można podwiesić sufit od 15 do nawet 150 cm. Główne profile rozstawia się co 120 cm, a profile nośne co 40 cm. Taka konstrukcja sufitu sprawdzi się, gdy chcemy ułożyć na płytach kartonowo-gipsowych warstwę wełny mineralnej. Trzecia popularna konstrukcja to ruszt krzyżowy dwupoziomowy. Konstrukcja takich sufitów składa się z profili głównych oraz nośnych. Całość mocuje się do sufitu za pomocą haków. W tym przypadku maksymalne podwieszenie sufitu wynosi 150 cm.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas