Artykuł sponsorowany Czy sól drogowa szkodzi kostce brukowej?

Czy sól drogowa szkodzi kostce brukowej?

Zimą do odladzania zamarzniętej wody oraz śniegu najczęściej stosowana jest sól drogowa, która w wyniku reakcji chemicznej roztapia lód. Rozwiązanie to choć jest jedną z najprostszych i stosunkowo tanich metod na pozbycie się lodu na przykład z podjazdu przed domem nie jest jednak do końca dobrym pomysłem, zwłaszcza kiedy wykonany on został z kostki brukowej. 

Czy stosowanie soli na kostce brukowej zimą jest bezpieczne?

Posypywanie solą oblodzonych powierzchni przed domem może się wydawać najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się z niej lodu. Prawda jest jednak taka, że takie działanie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Sól drogowa nie jest skuteczna przy temperaturach utrzymujących się na zewnątrz poniżej -5 stopni Celsjusza. Ponadto wchodzi ona w reakcję chemiczną z posypanymi nią powierzchniami, doprowadzając do ich uszkodzeń. W efekcie nawet najlepsza kostka brukowa, taka jak ta oferowana przez internetowy sklep z wyrobami kamieniarskimi Ekostka, regularnie posypywana solą drogową może ulec odbarwieniu. Za rezygnacją z soli drogowej stosowanej zimą przed domem przemawia także jej niekorzystny wpływ na roślinność ogrodową, obuwie, a także zwierzęta, powodując u nich podrażnienia łap. 

Co zamiast soli w przypadku oblodzonej kostki brukowej?

W przypadku kiedy chcemy usunąć oblodzenie z kostki brukowej, zamiast soli drogowej można sięgnąć po równie skuteczne i tanie rozwiązanie jakim jest zwykły piasek, zwiększający przyczepność osób poruszających się po danej powierzchni. Skutecznym sposobem na pozbycie się lodu z kostki brukowej jest także zastosowanie specjalnie przeznaczonych do tego preparatów, które są bezpieczne dla jej powierzchni. 

Jak dbać o kostkę brukową zimą?

Najskuteczniejszą metodą na oblodzenia na kostce brukowej jest jednak zapobieganie ich powstawaniu. Dlatego też należy ją regularnie odśnieżać, nie doprowadzając tym samym do powstania na niej złogów śniegu, które zamienią się w bryły lodu. W tym celu najlepiej sprawdzą się klasyczne łopaty do śniegu, pozbawione metalowych zakończeń lub elektryczne odśnieżarki. Kategorycznie nie należy natomiast skuwać lodu z kostki brukowej za pomocą łopat, kilofów czy młotków. Takie działanie może bowiem doprowadzić do jej pękania i uszkodzenia całej nawierzchni. 

Podsumowując, sól drogowa posypywana na kostkę brukową niemal zawsze doprowadzi do jej odbarwień i uszkodzeń. Dlatego też najlepiej regularnie dbać o odśnieżanie brukowych ścieżek lub podjazdów, a kiedy dojdzie do ich oblodzenia zastosować piasek.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas