Artykuł sponsorowany Czy schody zewnętrzne z kostki brukowej to dobry pomysł?

Czy schody zewnętrzne z kostki brukowej to dobry pomysł?

Schody zewnętrzne mogą być częścią architektury ogrodu, prowadzić do drzwi wejściowych domu lub na taras. W każdym z tych przypadków liczy się przede wszystkim bezpieczna eksploatacja oraz trwałość. Te cechy spełnia betonowa i kamienna kostka brukowa. O ich długiej żywotność decyduje nie tylko właściwa, regularna impregnacja, ale również poprawne ułożenie elementów na stopniach.

Zalety kostki brukowej

Główną zaletą materiału jest przede wszystkim jego wytrzymałość. Jak wiadomo, schody zewnętrzne są narażone zarówno na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, jak i intensywną eksploatację. Te kwestie jednak w żadnym stopniu nie wpływają na ich wysoką odporność wobec tych czynników. Kostka brukowa nie ulega odbarwieniom wskutek promieniowania UV ani nie pęka z powodu mrozu. Warunkiem jest jednak odpowiednia impregnacja takiej nawierzchni przeznaczonymi do tego preparatami. Ponadto, nawet jeśli uszkodzeniu ulegnie jeden element, to wystarczy go wymienić bez konieczności remontu całego pokrycia. Drugi ogromny atut stanowi elegancki wygląd kostki brukowej. Wiele wariantów kolorystycznych i form pozwala dopasować styl materiału do architektury budynku oraz barwy elewacji czy też dachu. W znalezieniu odpowiedniego pomysłu na wykończenie schodów może nam pomóc projektant, którego usługi oferuje na przykład hurtownia kostki brukowej M-Bruk w Poznaniu.

Wybór rodzaju kostki

Kiedy już zdecydowaliśmy się na wykonanie schodów z tego rodzaju materiału, należy wybrać jego odpowiedni wariant. Najlepszym i jednocześnie najbezpieczniejszym rodzajem będzie kostka brukowa wykonana z betonu. Przede wszystkim ze względu na swoją chropowatą powierzchnię, która nawet podczas zamoknięcia nie będzie stawała się śliska, tym samym stanowiąc zagrożenie upadku podczas użytkowania schodów. Niemniej jednak równie dużą popularnością cieszą się kostki granitowe, ponieważ ze względu na swój elegancki wygląd nadają przestrzeni prestiżowego charakteru. Warto też zwrócić uwagę na grubość materiału. Na schody z kostki betonowej wystarczy sześciocentymetrowy, z kolei przy kostkach kamiennych lepiej zdecydować się na wartości w granicy ośmiu centymetrów.

Montaż kostki brukowej

Trwałość i bezpieczeństwo eksploatacji takich schodów determinuje przede wszystkim prawidłowy sposób ułożenia kostki brukowej. Na początku należy odpowiednio przygotować podłoże poprzez wysypanie warstwy zagęszczonego piasku o grubości maksymalnie dziesięciu centymetrów, a na niej wylanie około dwudziestocentymetrowej pokrywy chudego betonu. Nie można zapomnieć o montażu elementów brzegowych w postaci prefabrykowanych palisad betonowych lub kamiennych. Zapobiegają one rozchodzeniu się kostki w trakcie użytkowania. Podczas układania jej na stopniach trzeb pilnować właściwego spadku w kierunku zejścia, aby woda opadowa mogła być prawidłowo odprowadzana. Nachylenie powinno być nie mniejsze niż 2%. Po zamontowaniu wszystkich elementów szczeliny należy starannie wypełnić piaskiem kwarcowym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas