Artykuł sponsorowany Czy rusztowania aluminiowe nie rdzewieją?

Czy rusztowania aluminiowe nie rdzewieją?

Rusztowania budowlane są konstrukcjami, którym stawia się wysokie wymagania wytrzymałościowe. Jest to związane z rodzajem wykonywanych na nich prac, podczas których robotnik musi mieć zagwarantowane bezpieczeństwo. Jest ono uzależnione zarówno od nośności konstrukcji, jak i od jej stabilności. Oba te parametry mogą ulegać zmianie, jeśli materiał koroduje. Czy takie ryzyko istnieje w przypadku rusztowań aluminiowych?

Aluminium jako materiał konstrukcyjny

Nowoczesne stopy aluminium znajdują szerokie zastosowanie w budowie różnych konstrukcji, również tych, które pozostają w kontakcie z powietrzem. Do zalet tego materiału zalicza się przede wszystkim niewielką masę w stosunku do innych metali. Oznacza to, że zadaszenie, zabudowa balkonu czy rusztowanie aluminiowe będą lekkie i nie obciążą podłoża. Jednocześnie jest to materiał bardzo wytrzymały, a przy odpowiednio skomponowanym stopie – porównywany pod tym względem ze stalą.

Inną zaletą aluminium jest jego podatność na formowanie i obróbkę. Można je kształtować na gorąco i na zimno przez walcowanie, kucie, odlewanie, wytłaczanie lub cięcie i gięcie. Jest też materiałem spawalnym, chociaż wykonywanie połączeń tą metodą jest trudne ze względu na niewielką grubość blach. Ponadto jako surowiec wtórny jest w 100% recyklingowany, a jego przetworzenie nie wymaga dużych nakładów energii. Co więcej, wytworzenie produktu z odzyskanego aluminium pochłania jej o 95% mniej niż wyprodukowanie tego samego wyrobu z nowego surowca.

Aluminium a korozja

Pytanie: „czy aluminium koroduje” może budzić wiele wątpliwości. Powszechnie uważa się, że jest to metal odporny na utlenianie w kontakcie z powietrzem. W rzeczywistości w ujęciu fizycznym nie istnieje metal, który jest całkowicie odporny na to zjawisko. Wprawdzie pod wpływem powietrza nie utleniają się metale szlachetne, jednak nie ma takiego pierwiastka, który nie byłby podatny na korodowanie w kwasie.

Korozja tlenowa aluminium przyjmuje jednak nietypową formę. Dzięki niej materiał sam sobie zapewnia ochronę. Polega ona na tym, że w kontakcie z powietrzem na powierzchni wytwarza się bardzo spójna warstwa tlenku. W rozumieniu potocznym jest ona jak szczelna folia, która nie przepuszcza cząsteczek tlenu do głębszych warstw materiału. W efekcie proces degradacji zatrzymuje się, a wykonany z metalu produkt zyskuje wieloletnią trwałość – wyjaśnia przedstawiciel firmy Ledwon Rusztowania z Zabrza.

Czy aluminiowe rusztowania nie korodują?

Wracając do pytania tytułowego, można zaryzykować stwierdzenie, że korozja nie atakuje rusztowań wykonanych z aluminium. Dzięki temu takie konstrukcje zyskują wiele zalet i mają sporą przewagę nad podobnymi produktami wykonanymi ze stali. Przede wszystkim są lekkie, łatwe w transporcie, montażu i demontażu oraz przechowywaniu. Są też stabilne, bezpieczne mogą być stosowane tam, gdzie miękkie podłoże nie utrzyma stali. Wreszcie, dzięki odporności na korodowanie są trwałe i mogą służyć do realizacji prac budowlanych przez wiele lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter