Artykuł sponsorowany Czy inwestycja w kondensacyjne kotły olejowe jest opłacalna?

Czy inwestycja w kondensacyjne kotły olejowe jest opłacalna?

W trakcie budowy domu musimy podjąć wiele istotnych decyzji. Jedna z nich dotyczy wyboru rodzaju ogrzewania. W sytuacji, jeśli nie posiadamy przyłącza do sieci gazociągowej, często decydujemy się na ogrzewanie olejowe. Na rynku znajdziemy wiele pieców olejowych, w tym zautomatyzowanie kotły kondensacyjne. Czym charakteryzują się takie kotły olejowe i czy korzystanie z nich jest opłacalne?

Charakterystyka kotłów olejowych kondensacyjnych

Kondensacyjne kotły olejowe to często wybierane urządzenia grzewcze. Charakteryzują się one wysokimi standardami bezpieczeństwa oraz wygody użytkowania, ponieważ zazwyczaj wybieramy modele nowoczesne, które są w pełni zautomatyzowane. Jednak w porównaniu do kotłów gazowych cechują się mniejszą wilgotnością spalin, przez to zjawisko kondensacji zachodzi, gdy temperatura osiąga 47 stopni Celsjusza. To oczywiście wiąże się z mniejszą efektywnością tej instalacji. Warto jednak zaznaczyć, że kondensacyjne piece olejowe ciepło kondensacji używają do ogrzewania wody, a co za tym idzie, wskaźnik sprawności normatywnej może wynosić nawet 105%.

Wybierając kotły i instalacje grzewcze, często kierujemy się budżetem. Musimy pamiętać, że ogrzewanie olejowe to jeden z droższych sposobów dostarczania ciepła do pomieszczeń. Chociaż za takimi urządzeniami przemawia między innymi to, że na rynku pojawiają się urządzenia grzewcze, które są ekologiczne, a co za tym idzie oszczędne.

Czy użytkowanie kondensacyjnego kotła olejowego może pozwolić oszczędzać?

Nowoczesne kotły olejowe to urządzenia, które wykorzystują zjawisko kondensacji. To oznacza, że w takich urządzeniach spaliny schładzane są do niskich temperatur, natomiast para wodna zostaje skroplona i umożliwia ponowne wykorzystanie jej energii. W praktyce pozwala to na mniejszą utratę spalin, które uciekają przewodem kominowy. Te spaliny wykorzystuje się do ogrzewania wody w instalacji grzewczej. Jak już zostało wcześniej wspomniane, dzięki zjawisku kondensacji kotły olejowe cechują się wysoką sprawnością w porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych. Dla osób, które używały konwencjonalnego kotła olejowego, wybór pieca kondensacyjnego umożliwia oszczędności w kwestii rachunków za ogrzewanie.

Zdaniem specjalistów w tej branży z firmy HATER z Kielc, wymiana kotła olejowego z tradycyjnego na kondensacyjny pozwala na obniżenie kosztów energii o 15%. To jest równoznaczne z tym, że już po kilku latach użytkowania koszty inwestycji się zwrócą. Warto również podkreślić to, że w zmodernizowanych systemach termicznych użycie oleju opałowego może zmniejszyć się nawet o połowę w skali roku. Jednak trzeba zauważyć, że największe oszczędności będą osiągane właśnie w obiektach termomodernizowanych. Natomiast w przypadku wyboru urządzenia grzewczego do nowego domu, zaleca się zakupienie pompy ciepła. Kwestie wyboru ogrzewania to skomplikowany temat i każdy będzie cenił sobie inne rozwiązania, dlatego do tematu wyboru urządzenia grzewczego należy podchodzić indywidualnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas