Artykuł sponsorowany Czy centralne ogrzewanie musi się wiązać z instalacją kaloryferów?

Czy centralne ogrzewanie musi się wiązać z instalacją kaloryferów?

Każda osoba planująca budowę domu powinna przemyśleć sposób jego ogrzewania. Jest to ważne, ponieważ odpowiednio dobrana instalacja gwarantuje mieszkańcom komfort. Dziś powszechnie stosuje się ogrzewanie centralne. Część osób jest jednak do niego nastawiona negatywnie, ponieważ nie podobają im się kaloryfery na ścianach, które bardzo często są kojarzone z tą formą ogrzewania domu. Czy istnieje sposób, aby uniknąć instalacji grzejników?

Czym jest ogrzewanie centralne?

Ogrzewanie centralne charakteryzuje się tym, że całe ciepło jest wytwarzane w jednym miejscu, a następnie transportowane do wszystkich pomieszczeń w domu. Instalacje c.o. najczęściej zasila się wodą, którą ogrzewa kocioł olejowy, gazowy lub paliwo stałe. Temperatura cieczy mieści się między 45 a 55°C w przypadku instalacji niskotemperaturowych lub w granicach 85-95°C, jeśli założy się instalację wysokotemperaturową. Im wyższa temperatura, tym mniejsze mogą być grzejniki. Należy jednak pamiętać, że gorąca woda wymaga rur i złączy jak najlepszej jakości – podkreśla specjalistka z firmy Koma Project Marzena Kolanus. Istnieją dwa rodzaje centralnego ogrzewania. Instalacja grawitacyjna, która wykorzystuje przyciąganie ziemskie – woda ciepła płynie do góry, a zimna w dół – oraz pompowa, opierająca się na działaniu ciśnienia. Do domów jednorodzinnych najczęściej wybiera się układy pompowe. Ciepło może być rozprowadzane za pomocą jednej lub dwóch rur. Należy także podkreślić, iż instalacja centralnego ogrzewania, choć może wydawać się prosta, wymaga pracy doświadczonych specjalistów. 

Co zamiast kaloryferów?

Wiele osób pragnie inaczej zaaranżować przestrzeń przy ścianach, która najczęściej jest miejscem na grzejniki. Niektórzy chcą posiadać duże okna od sufitu aż po samą podłogę, co również wyklucza instalację tradycyjnych kaloryferów. Dziś coraz częściej grzejniki wymienia się na ogrzewanie podłogowe, które dodatkowo daje przyjemne uczucie zawsze ciepłej posadzki. To rozwiązanie sprawdza się głównie w łazienkach i sypialniach, jednak można je zastosować w całym domu. Innym pomysłem mogą być ogrzewane ściany. Ich dużym plusem jest fakt, że ciepło chroni je przed zawilgoceniem, a co za tym idzie — zagrzybieniem. Coraz bardziej popularne jest również ogrzewanie kominkowe z systemem dystrybucji gorącego powietrza, które dostarcza ciepło do pomieszczeń poprzez kratki. Przy wyborze najlepszego rozwiązania warto skorzystać z rad profesjonalisty, który najlepiej dopasuje ogrzewanie do pomieszczeń.

Opracowanie:

Koma project Usługi projektowe Marzena Kolanus

Radomsko , Torowa 91

  • tel. 500 188 552

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas