Artykuł sponsorowany Cyklinowanie parkietu – kiedy staje się niezbędne i czy można wykonać je samodzielnie?

Cyklinowanie parkietu – kiedy staje się niezbędne i czy można wykonać je samodzielnie?

Parkiet to ogromny atut każdego domu i mieszkania. Estetyka drewna naturalnego sprawia, że na pozór zwykłe pomieszczenia stają się absolutnie wyjątkowe. Parkiet należy jednak do grupy materiałów wykończeniowych, które wymagają regularnej pielęgnacji. Jeżeli zbagatelizuje się ten proces, należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia gruntownej renowacji. Co zatem trzeba wiedzieć o cyklinowaniu i czy warto podjąć się samodzielnego wykonania prac?

Jak przebiega cyklinowanie?

Cyklinowanie to skomplikowany i przede wszystkim wieloetapowy proces. Jego nadrzędnym celem jest przywrócenie parkietowi cech wizualnych oraz użytkowych zbliżonych do tych, którymi charakteryzował się w dniu wyprodukowania. W sytuacji, w której parkiet nie był należycie pielęgnowany przez użytkowników, mogą pojawić się na nim zadrapania, głębsze zarysowania oraz pęcherzyki powietrza świadczące zazwyczaj o zniszczonej powłoce lakierniczej. Jeżeli uszkodzenia są jedynie powierzchniowe i nie ma zagrożenia wynikającego z uszkodzenia głębszych struktur samego drewna, najlepszym sposobem na odświeżenie wyglądu posadzki, jest przeprowadzenie cyklinowania.

Prace zaczynają się od zdarcia istniejących powłok ochronnych za pomocą taśmowego papieru ściernego o grubej gradacji ziarna. Następnie przechodzi się do precyzyjnego polerowania. W trakcie wykonywane są także czynności związane z uzupełnieniem wszelkich szczelin między klepkami. Specjaliści używają w tym przypadku specjalistycznych płynów na bazie żywic i pyłu drzewnego. Po zakończonym cyklinowaniu podłogę poddaje się lakierowaniu, olejowaniu i woskowaniu. Dla uzyskania jak najlepszych efektów, ostatnie 3 czynności powtarzane są wielokrotnie. Co jeszcze warto widzieć?

Cyklinowanie – czy można wykonać je samodzielnie?

Prace remontowe wiążą się oczywiście z pewnymi kosztami, których wielkość zależy od zakresu wykonywanych prac. Pod uwagę należy wziąć nie tylko cenę materiału, ale także koszty robocizny. Dlatego właśnie wiele osób zastanawia się nad tym, czy cyklinowania parkietu można podjąć się samodzielnie? Oczywiście, że tak – ale tylko dlatego, że nikt nie może tego zabronić. Rzetelne przeprowadzenie cyklinowania wymaga przede wszystkim wykorzystania specjalistycznego sprzętu takiego jak cykliniarki, od którego zresztą pochodzi nazwa całego procesu. Przy wykorzystaniu jedynie papieru ściernego i siły mięśni, prace będą ciągnęły się przez kilka dni lub nawet kilka tygodni. Rację będą mieli również wszyscy ci, którzy zauważą, że samodzielność pomaga zaoszczędzić na robociźnie. Takie postrzeganie sprawy traci jednak na swojej mocy, gdy zrozumie się, iż bez odpowiedniego zaplecza technicznego nie da się osiągnąć zadowalających rezultatów.

Aby wszystko mogło przebiegać dokładnie tak, jak należy, zdecydowanie warto zaufać w tej kwestii najbardziej polecanym specjalistom, do których zalicza się firma Góral Parkieciarstwo. Umiejętność podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny gwarantuje przeprowadzenie szybkiego i mało uciążliwego dla domowników procesu cyklinowania. Jak zatem wyraźnie widać, zadbanie o stan parkietu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie wiąże się również ze sporymi kosztami, ponieważ cyklinowanie powinno być przeprowadzane co około 5 lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas