Materiał Partnera Co zrobić, gdy zamknęliśmy klucze w mieszkaniu?

Co zrobić, gdy zamknęliśmy klucze w mieszkaniu?

Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy – mawia stare porzekadło. Ów rogaty jegomość zapewne pęka ze śmiechu, gdy w pośpiechu wychodzimy z naszego domu, zatrzaskując za sobą drzwi, by po chwili zdać sobie sprawę, że klucze zostały w środku.

Sytuacja z pozoru fatalna, bo nie będziemy mieli jak dostać się z powrotem do mieszkania. Na szczęście, jest kilka metod, których świadomość pomoże nam opanować ewentualny napad paniki. Jak powinniśmy zatem postąpić, gdy zamknęliśmy klucze w mieszkaniu?

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przede wszystkim powinniśmy posiadać więcej niż jeden komplet kluczy do domu. W przypadku, gdy mieszkamy z kimś jeszcze – małżonkiem, partnerką, współlokatorami – nie mamy z tym większego problemu: każdy z nich posiada własny komplet i jest w stanie nas uratować z opresji i otworzyć nam drzwi swoimi kluczami. Być może będzie też po prostu przebywać w domu w momencie naszego powrotu.

Jeśli jednak mieszkamy samemu, warto zawczasu przygotować się na taką ewentualność i zabezpieczyć, decydując się na dorabianie kluczy i przekazując dodatkowy ich komplet w opiekę zaufanym sąsiadom, przyjaciółce lub rodzicom. W tego typu sytuacji kryzysowej wystarczy zatem odwiedzić taką osobę, a następnie uskutecznić otwieranie drzwi kluczem zapasowym.

Jak nie drzwiami, to oknem

Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby nas poratować kluczami, zanim zdecydujemy się na awaryjne otwieranie drzwi, warto sprawdzić inne sposoby wejścia do mieszkania. Jeśli mieszkamy na parterze, być może zostawiliśmy któreś z okien otwarte? W takim przypadku to właśnie przez okno moglibyśmy spróbować od razu wejść do środka, by zabrać klucze. Inną opcją są otwarte drzwi balkonowe – wówczas wystarczy znaleźć sąsiadów lub inne życzliwe osoby, które dysponują wystarczająco wysoką drabiną.

Nie są to rozwiązania idealne i uzależnione są od naszego miejsca zamieszkania – nikt nie będzie wchodzić przez balkon na dziesiąte piętro wieżowca poza strażakami podczas pożaru. Warto jednak rozejrzeć się za alternatywnymi metodami, zanim pozostanie nam awaryjne otwieranie mieszkań.

Kiedy inne możliwości zawodzą

Bywa i tak, że wszystkie okna zostawiliśmy pozamykane i nikt nie jest w stanie nas poratować dodatkowym kompletem kluczy. Wiele osób postanawia wtedy przetestować wszystkie znane im filmowe patenty – stosowanie wytrychów, używanie karty kredytowej do podważenia tzw. języczka w zamku w drzwiach i inne mniej lub bardziej oryginalne rozwiązania. W większości przypadków nie przyniosą one jednak rezultatu, ponieważ albo są zwykłym, filmowym gagiem, albo i owszem – działają – jednak wymagają doświadczenia. Tymczasem my nie jesteśmy ani aktorami, ani doświadczonymi włamywaczami. Nie oznacza to jednak, że wszystko stracone i następnym krokiem wcale nie musi być rozwalanie drzwi siekierą i ich wymiana na nowy model.

Rozwiązaniem, na które powinniśmy się zdecydować, jest po prostu wezwanie fachowców. Pogotowie ślusarskie, takie jak Uni Serwis, specjalizuje się w otwieraniu zamków i drzwi domów i mieszkań. Dysponując odpowiednimi narzędziami i wieloletnim doświadczeniem są w stanie otworzyć nawet najbardziej skomplikowane mechanizmy zamkowe. Warto zatem zapisać sobie w telefonie numer do pobliskiego pogotowia ślusarskiego, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będzie on nam niespodziewanie przydatny.

Opracowanie:

Uni Serwis Tomasz Kacprzak

Kędzierzyn-Koźle , Pamięci Sybiraków 9

  • tel. 533 144 661

Podziel się