Artykuł sponsorowany Co zrobić, gdy kocioł grzewczy odmówił posłuszeństwa?

Co zrobić, gdy kocioł grzewczy odmówił posłuszeństwa?

Problemy z piecami gazowymi spędzają sen z powiek, szczególnie zimą, kiedy można się liczyć z wieloma nieprzespanymi nocami z powodu przejmującego chłodu. Każdy kocioł jest narażony na różne awarie, tym bardziej że odmian tego sprzętu jest mnóstwo. O ile w przypadku pieców klasy 5 często mogą szwankować sterowniki, o tyle w kotłach gazowych szczególnie delikatne są filtry. Dowiedz się, co zrobić, gdy kocioł grzewczy uległ zepsuciu.

 

Kocioł grzewczy – powody awarii i rozwiązania

Przede wszystkim, kiedy Twój piec zaczyna dawać oznaki buntu, zapoznaj się z instrukcją jego obsługi. Tak naprawdę powinno się to zrobić jeszcze przed jego użytkowaniem, by nie doprowadzić nieświadomie do awarii. Złe użytkowanie takiego sprzętu to bardzo często jeden z głównych powodów problemów. Jednak, kiedy już do tego dojdzie, przeczytaj, co ma do powiedzenia producent. W instrukcjach z reguły są umieszczone cenne wskazówki.

Dowiedz się, jakim awariom może ulec konkretna odmiana pieca.

  1. Kocioł grzewczy na gaz – jeśli to urządzenie się nie włącza, warto sprawdzić, czy jest poprawnie podłączone. Chodzi zarówno o zasilanie elektryczne, jak i drożność filtrów na gaz. Jeśli zaś piec wyłącza się, przyczynami mogą być zapowietrzenie, ustawienie zbyt niskich parametrów ciepłej wody lub temperatury pomieszczeń, jak i zakłócenia w dopływie powietrza albo odprowadzaniu spalin. O ile w trzecim przypadku jest konieczna pomoc fachowców do naprawy kotłów grzewczych, w pierwszym i drugim można spróbować zaradzić samemu. Odpowietrzenie i podniesienie wody użytkowej nie są najtrudniejszymi zadaniami.

  2. Kocioł grzewczy na węgiel – bardzo często ulega zapowietrzeniu, które z reguły da się samoistnie rozwiązać. W tym przypadku piec wydaje ostre dźwięki. Z kotła na węgiel może też unosić się dym, czego powodami są nierzadko uszkodzone drzwiczki, niepoprawna regulacja paleniska, niedrożne kanały spalinowe czy przytkany mieszacz powietrza do spalania. W większości przypadków konieczna jest pomoc fachowców.

  3. Kotły klasy 5 – w przypadku pieców na pellet i ekogroszek bardzo często uszkodzeniom ulegają sterowniki. W dodatku jakość opału również ma znaczenie. Powinien być jak najlepszy, by nie doprowadzić do nierównomiernego spalania. Pamiętaj też, aby dbać o regulacje temperatury i dobrze ustawić parametry wszystkich sterowników.

Jak poradzić sobie z awariami kotłów grzewczych?

O ile drobne usterki można wykluczyć samodzielnie lub z pomocą znajomego, który jest złotą rączką, większość uszkodzeń wymaga pomocy fachowców. Takie usługi świadczy np. firma Mistrz pogotowie elektryczno-hydrauliczne, która naprawia instalacje elektryczne, gazowe i hydrauliczne w Szczecinie i Policach. To właśnie one nierzadko bywają powodem największych awarii kotłów grzewczych.

Jeśli więc nie chcesz doprowadzić do jeszcze większego uszkodzenia swojego kotła grzewczego, postaw na pomoc fachowców. Chodzi przede wszystkim o Twoje finanse – jeśli nie znasz się wystarczająco na naprawie, możesz się przyczynić do nieodwracalnego uszkodzenia. Specjaliści szybko znajdą sposób, by przywrócić Twój piec do życia – niezależnie od typu urządzenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas