Materiał Partnera Co zaliczamy do instalacji pneumatycznych?

Co zaliczamy do instalacji pneumatycznych?

Instalacje pneumatyczne to metoda niezwykle skuteczna i prosta w obsłudze. Wykorzystuje gazy, najczęściej sprężone powietrze, jako źródło energii, która ma za zadanie sterowanie oraz zasilanie maszynami. Dzięki tak łatwo dostępnemu nośnikowi, jakim jest powietrze, sposób ten zyskuje na sprawności oraz jest wyjątkowo efektywny. Które urządzenia kwalifikują się do tej grupy? Odpowiedzi znajdują się w artykule.

 

Elementy instalacji pneumatycznych 

Części instalacji pneumatycznej, przewyższają pod wieloma względami np. elementy hydrauliczne. Są zdecydowanie mniej kosztowne, a także lepsze dla środowiska. Zanim jednak przejdzie się do ich  zalet, warto je wymienić i pokrótce opisać role oraz funkcje:

  • sprężarka/kompresor – jest jedną z podstawowych części układu, zwiększa ciśnienie  gazu i przerabia go na medium energetyczne,
  • układ przygotowujący sprężone powietrze – wszelkiego rodzaju elementy uzdatniające gaz,
  • elementy sterujące – części takie jak zawory czy reduktory ciśnienia,
  • urządzenia wykonawcze – zalicza się do nich np. siłownik pneumatyczny; przerabia energię sprężonego powietrza na potrzebną siłę.

 

Przeznaczeniem i głównym zadaniem instalacji pneumatycznych jest przetworzenie gazu pod ciśnieniem, na nośnik energii i dostarczanie go do maszyny. Sprężone powietrze uzyskane w ten sposób, może posłużyć poprzez odprowadzenie ciepła lub np. przekazać uzyskaną siłę dalej. Urządzenia wykorzystujące napęd pneumatyczny mają zastosowania w wielu sferach życia codziennego, np. budownictwie, branży spożywczej, rolnictwie, hutnictwie czy nawet medycynie.

 

Sprężarkownia i jej wyposażenie

Sprężarkownia to nic innego jak miejsce czy pomieszczenie, w którym znajduje się sprężarka/kompresor. Powinna być odpowiednio do tego celu przystosowana i  posiadać wymaganą przestrzeń oraz wentylator, by system działał w sposób jak najlepszy.

W sprężarkowni znajduje się zazwyczaj: kompresor/sprężarka np. śrubowa, osuszacze, separatory (woda-olej i cyklonowe), filtry sieciowe, rurociągi i zbiorniki ze sprężonym powietrzem, spusty kondensatu oraz instalacja.

 

Zalety instalacji pneumatycznych

Do nieocenionych zalet układu pneumatycznego z pewnością można wliczyć wykorzystanie powietrza jako energii. Jak wiadomo, jest ono niezwykle powszechne, łatwe do pozyskania i przede wszystkim bezpieczne. Dodatkowo łatwo się je przechowuje, w przeznaczonych do tego celu zbiornikach, a także transportuje. Warto podkreślić również, że nie stanowi zagrożenia dla środowiska – wyjaśnia ekspert z AirService-Install Artur Lis, firmy z siedzibą w Warszawie, świadczącej usługi na rynku polskim oraz europejskim.

Kolejna mocna strona instalacji pneumatycznej to wydajność. Jej zastosowanie w perspektywie długoletniej jest bardziej opłacalne od instalacji elektrycznych czy hydraulicznych. Dodatkowo, jak już zostało wcześniej wspomniane, same części tego układu są po prostu tańsze od pozostałych. Należy wspomnieć także o braku konieczności dodatkowego zabezpieczenia przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Zbyt wysokie czy też zbyt niskie temperatury, nie stanowią zagrożenia i przeszkody dla sprężonego powietrza.

Podziel się