Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o szkle laminowanym?

Co warto wiedzieć o szkle laminowanym?

Szkło z pewnością można uznać za jeden z najczęściej wykorzystywanych i najbardziej uniwersalnych materiałów. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że sprawdza się ono zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz poszczególnych obiektów. Wyjątkowo ciekawie pod kątem technologicznym prezentuje się jednak szkło laminowane – nazywane również warstwowym. Z jakimi zatem informacjami na jego temat warto się zapoznać?

Czym jest szkło tego typu?

O produkcie tego typu możemy mówić wtedy, kiedy przynajmniej 2 szklane tafle zostaną połączone ze sobą za pomocą przynajmniej 1 warstwy folii PVB lub specjalistycznej żywicy chemoutwardzalnej o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych. Zdarzają się również przypadki, w których tafle łączy się przy wykorzystaniu folii EVA. Cechą wyróżniającą szkło laminowane spośród alternatywnych opcji jest bezpieczeństwo użytkowania. Co jednak kryje się pod tym dość ogólnym pojęciem? Chodzi oczywiście o to, że jeśli dojdzie do stłuczenia szyby, to jej fragmenty będą przylegały do warstwy pośredniej, nie zmieniając jednocześnie swojego położenia.

Z sytuacją taką możemy spotkać się, obserwując zachowanie przedniej szyby samochodowej podczas wypadku lub stłuczki. Co ze sprawami technicznymi? Konkretne parametry szkła laminowanego w największej mierze zależą od ilości, grubości oraz rodzaju zastosowanego szkła oraz warstw pośrednich. Właściwy dobór poszczególnych elementów, a także parametrów bezpośrednio decyduje o czynnikach związanych m.in. z ochroną przed zagrożeniami i hałasem, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i ochroną przed promieniowaniem UV. Co jeszcze warto wiedzieć?


Jak przebiega proces laminowania szkła?

Laminowanie szkła to skomplikowany i wieloetapowy proces, który wymaga wykorzystania odpowiednich urządzeń. Prace rozpoczynają się od skrupulatnego wyczyszczenia tafli ze wszelkich zabrudzeń, które podczas magazynowania zdążyły osiąść na ich powierzchni. Następnie przechodzi się do suszenia materiału. Na tak przygotowanym szkle umieszcza się folię, a całość zostaje przetransportowana do wnętrza autoklawu, gdzie w temperaturze 130 stopni Celsjusza oraz ciśnieniu wynoszącym 12 barów folia rozgrzewa się i łączy ze strukturą szkła. Uzyskane w ten sposób właściwości sprawiają, że szkło laminowane charakteryzuje się ogromną uniwersalnością zastosowania.

Wykorzystuje się je zarówno do konstrukcji dźwiękochłonnych elementów elewacyjnych, jak i do stworzenia paneli ozdobnych instalowanych w domowych kuchniach i łazienkach. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Mat-Glass, inwestorzy oraz wykonawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni montaż tego typu szkła. Co do zasady szyba musi zostać zainstalowana w taki sposób, aby to jej mocniejsza strona była wyeksponowana na potencjalne uszkodzenia.

Dla przykładu szyby w witrynach sklepowych montuje się z zewnątrz, a w przypadku m.in. klatek schodowych – od wewnątrz. Z praktycznego punktu widzenia warto również zadbać o właściwy dobór materiałów uszczelniających. Zastosowanie znajdują najczęściej produkty, w których składzie znajduje się butyl i naturalny silikon. Nie należy stosować materiałów uszczelniających z substancjami takimi, jak kwaśne silikony czy też olej lniany.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas