Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o rozbiórce budynku?

Co warto wiedzieć o rozbiórce budynku?

Wyburzanie budynków to zadanie, które wymaga podjęcia odpowiednich środków bezpieczeństwa, dlatego może je wykonać wyłącznie ekipa budowlana posiadająca odpowiednie uprawnienia. Stojąc przed koniecznością rozbiórki budynku wiele osób zastanawia się, czy jest do tego potrzebne pozwolenie, a jeśli nie, to jakie inne procedury nas czekają. Aby rozwiać wątpliwości w tym temacie, przygotowaliśmy poniższy artykuł.

Rozbiórka budynku a pozwolenie lub zgłoszenie

Wszelkie prace rozbiórkowe powinny być przeprowadzone zgodnie z przepisami określonymi w Prawie Budowlanym. Niestety, przepisy są dla wielu osób zbyt zagmatwane, dlatego przed rozbiórką najlepiej dokładnie dowiedzieć się w swoim urzędzie, co należy zrobić, aby prace przebiegły zgodnie z prawem. Jeśli chodzi o kwestie pozwolenia lub zgłoszenia rozbiórki, wyjaśniamy to poniżej. 

Ogólna zasada mówi o tym, że jeśli potrzebowaliśmy pozwolenia na budowę, to będziemy musieli ubiegać się o pozwolenie na rozbiórkę. Jeśli natomiast obiekt wymagał jedynie zgłoszenia do urzędu, jego rozbiórka będzie wymagała jedynie zgłoszenia prac rozbiórkowych.

Mówiąc bardziej precyzyjnie, zgłoszenie prac rozbiórkowych dotyczy budynków, których wysokość jest mniejsza niż 8 metrów, obiekt nie jest zabytkiem, ani nie jest objęty ochroną konserwatorską. W dokumencie należy uwzględnić termin rozbiórki, zakres prac i sposób ich wykonania. Urząd ma trzydzieści dni na wydanie decyzji. Pozwolenia na rozbiórkę wymagają pozostałe budynki, nie objęte zgłoszeniem. Jeśli rozbiórka budynku może wpływać na otoczenie, trzeba będzie ubiegać się o odpowiednie pozwolenia. Urząd ma czternaście dni na wydanie decyzji.

Rozbiórki budynków - tym się powinna zająć dobra ekipa

Wszelkie prace budowlane, w tym również rozbiórki, powinny być wykonywane przez profesjonalne ekipy z odpowiednimi uprawnieniami. Dlaczego jest to tak ważne? Głównie dlatego, że na wstępie trzeba odłączyć budynek od instalacji gazowych, wodno-kanalizacyjnych, energetycznych. Należy to zrobić przestrzegając zasad bezpieczeństwa i przepisów określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. 2003, Nr 47, poz. 401).

Profesjonalne rozbiórki obiektów drewnianych

Poszukujesz odpowiednich osób do prac rozbiórkowych? Może w tym pomóc firma rozbiórkowa Silvva Sylwester Jarosz. Firma specjalizuje się w pracach rozbiórkowych i wyburzeniowych. Doświadczenie w branży oraz profesjonalne podejście pracowników pozwalają jej zrealizować nawet najbardziej wymagające zlecenia. Firma świadczy usługi na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas