Materiał Partnera Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach dachówek?

Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach dachówek?

Dach, zdecydowanie możemy powiedzieć, że to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. W końcu to zwieńczenie całej budowli. To coś, co chroni domowników przed wieloma czynnikami. Wybierając dachówkę, możemy mieć nie lada dylemat, na jaki rodzaj dachówki się zdecydować. Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach dachówek? Co jest bardzo ważne podczas wyboru dachówki? O tym w naszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.

Dachówka ceramiczna

Wśród wszystkich rodzajów dachówek dostępnych na rynku wyróżniamy dachówkę ceramiczną. To rodzaj pokrycia dachowego, który jest jednym z najdłużej stosowanych ze wszystkich materiałów pokryciowym. O tym rodzaju dachówki można powiedzieć naprawdę wiele, ale przede wszystkim to, że jest trwały - jest w stanie przetrwać, chociażby 100 lat! Do produkcji dachówki wykorzystuje się między innymi glinę.

Jak wygląda proces produkcji dachówek ceramicznych? Produkcja dachówek ceramicznych zaczyna się od urabiania materiału w mieszalniku, a następnie przechodzi się do formowania gliny. Później zachodzi potrzeba jej wysuszenia, jak i wypalenia. Nie możemy zapominać również o tym, że taki produkt trzeba koniecznie pokryć warstwą szlachetnej glinki lub szkliwi. Głównie ma to na celu zwiększyć odporność produktu na osadzanie się różnego rodzaju porostów czy po prostu zanieczyszczeń.

O dachówkach ceramicznych można powiedzieć naprawdę bardzo wiele, ale zwłaszcza to, że są dość małymi pokryciami dachowymi, a więc doskonale się sprawdzą do dachów, które wyróżniają się skomplikowanymi kształtami. Wyróżniają się także tym, że kiedy któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu, nie musimy się martwić, gdyż bardzo łatwo będzie go wymienić. Wybierając dachówkę ceramiczną, musimy wiedzieć także o tym, że dachówka ceramiczna wyróżnia się dość dużym ciężarem - nie każda więźba dachowa jest w stanie wytrzymać takie obciążenie. Dachówka ceramiczna ma także wiele zalet, wśród których wyróżniamy między innymi dobrą izolację dźwiękową.

Jedną z renomowanych firm, w której ofercie znajdziemy dachówki (i nie tylko) jest Ardach z Osielska. Jesteśmy pewni, że decydując się na współpracę z tą firmą, na pewno się nie zawiedziecie.

Dachówki betonowe

Innym rodzajem dachówek są dachówki betonowe, które często nazywa się dachówkami cementowymi. Można by rzecz, że są podobne do dachówek ceramicznych - zwłaszcza pod względem wymiarów, masy, kształtu, a także sposobu układania. Ten rodzaj dachówek jest produkowany z piasku, cementu i wody, a następnie taka masa jest poddawana barwieniu przez pigmenty. Dachówki betonowe pokrywa się farbą akrylową, a sam zabieg wykonuje się dwa razy - przed po suszeniu dachówek.

Dachówki betonowe, podobnie jak ceramiczne, wyróżniają się także swoimi zaletami. Wśród zalet możemy wymienić na pewno łatwość naprawy uszkodzonych elementów. Warto także dodać, że montaż nie wymaga deskowania więźby dachowej, co zdecydowanie możemy uznać za atut. Dachówki cementowe doskonale się sprawdzą na dachach o skomplikowanych kształtach. Warto dodać również, że cechują się dobrymi właściwościami tłumiącymi hałas.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, każdy rodzaj dachówek wyróżnia się swoimi cechami i atutami. Wybierając pokrycie dachowe, powinniśmy się dobrze zastanowić, czego oczekujemy od niego, a także dokonać odpowiedniego wyboru firmy, w której je zakupimy.

Opracowanie:

A-R dach sp. z o.o.

Osielsko , Kolonijna 2

Podziel się