Materiał Partnera Co warto wiedzieć o nowoczesnych żurawiach wieżowych?

Co warto wiedzieć o nowoczesnych żurawiach wieżowych?

Żuraw wieżowy to bardzo charakterystyczny element wielu placów budowy – kojarzony przede wszystkim z dużymi inwestycjami. Jego wykorzystanie staje się niezbędne wtedy, kiedy istnieje konieczność bezpiecznego przetransportowania materiałów w płaszczyźnie pionowej. I choć każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak taka maszyna wygląda, to rzadko kto zagłębia się w szczegóły techniczne. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Żuraw wieżowy, czyli co?

W ujęciu definicyjnym żuraw wieżowy to w zasadzie nic innego niż dźwignica zaliczana do największych maszyn roboczych wykorzystywanych w budownictwie. Składa się on z pionowego masztu, a także z wysięgnika poziomego – lub opcjonalnie wysięgnika wychylnego. Maszyna na placu budowy odpowiada za transport ładunków w płaszczyźnie pionowej na specjalistycznie zaprojektowanym haku utrzymywanym przez zestaw lin. Co ciekawe – wysokość podnoszenia może wynosić nawet do 100 metrów.

Żurawie wieżowe spotyka się w 2 wersjach. Mowa tutaj o maszynach stacjonarnych oraz przejezdnych. W drugim z wymienionych przypadków żuraw zostaje zintegrowany podwoziem szynowym lub gąsienicowym, co oczywiście bezpośrednio wpływa na zwiększenie mobilności. Żuraw wieżowy wyposażony jest w kilka napędów elektrycznych, z których każdy odpowiada za realizację innego zadania. Są to również maszyny o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Z jakimi jeszcze informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Co z parametrami technicznymi?

Funkcję żurawia wieżowego na placu budowy z pewnością można określić jako strategiczną. Dlatego też jego parametry techniczne każdorazowo muszą zostać dostosowane do bieżących potrzeb. Które z nich są najistotniejsze? Pierwszym jest oczywiście udźwig, czyli maksymalna masa ładunku, jaka może być podnoszona przez żuraw w czasie jego pracy z zachowaniem wszystkich warunków stateczności oraz bezpieczeństwa. W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, że parametr ten stanowi wartość zmienną, która zależy od zmieniającego się wysięgu.

Drugi kluczowy czynnik to wysięg żurawia. Cecha ta podawana jest w metrach, a opisać można ją jako odległość od osi obrotu żurawia do pionowej osi haka nośnego. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Nrg Żurawie, poszukując maszyny na wynajem, trzeba także zwrócić uwagę na tzw. wysokość użyteczną podnoszenia, czyli odległość mierzoną pionowo od poziomu podłoża do poziomej osi haka umieszczonego w najwyższym punkcie przy konkretnym wysięgu. Dwoma pozostałymi czynnikami, które pozwolą dowiedzieć się klientom, czy maszyna spełni ich oczekiwania, są moment roboczy oraz moment wywrotu żurawia.

Opracowanie:

Nrg Radosław Chojnacki

Skoki , Górna 6

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas