Artykuł sponsorowany Charakterystyka szkła bezpiecznego

Charakterystyka szkła bezpiecznego

Szkło to materiał, który znalazł liczne zastosowania zarówno w budownictwie, jak i w wyrobie naczyń oraz ozdób. Nie sposób wyobrazić sobie bez niego także pojazdów mechanicznych. Wadami szkła były kruchość oraz to, że odłamki o ostrych krawędziach dotkliwie raniły uczestników nawet niewielkich wypadków z udziałem tego materiału. Wyjściem z sytuacji okazało się opracowanie szkła bezpiecznego.

Czym jest szkło?

Szkło okazało się niezastąpione dzięki temu, że jest przejrzyste. Odkrycie sposobu na pozyskanie go pozwoliło wprowadzić do siedzib ludzkich światło słoneczne bez wypuszczania z nich ciepła.

Pod względem chemicznym  szkło to materiał nieorganiczny schłodzony do stanu stałego, ale niepoddany krystalizacji. Oznacza to, że molekuły nie są uporządkowane, a rozmieszczone chaotycznie. Materiałem, z którego wyrabia się szkło, jest najczęściej piasek kwarcowy wzbogacony różnymi domieszkami. Surowce topi się w odpowiedniej temperaturze, a następnie formuje, zanim dojdzie do pełnego schłodzenia i tym samym – utrwalenia formy. Przyjmuje się, że szkło jest znane ludzkości „od zawsze” – występowało naturalnie na obszarach czynnych wulkanicznie.

Wadą szkła, która utrudnia korzystanie z niego, jest jego podatność na łamanie, w którego rezultacie powstają elementy o ostrych, kaleczących krawędziach. Dlatego niemożliwe było stosowanie szkła w obiektach, które są narażone na urazy mechaniczne lub duże obciążenia. Z tego względu stworzono tzw. szkło bezpieczne.

Szkło bezpieczne – czym się charakteryzuje?

Szkło bezpieczne nazwę swą zawdzięcza temu, że po stłuczeniu rozpada się na wiele drobnych elementów o zaokrąglonych krawędziach albo mimo rozbicia pozostaje na miejscu. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa użytkowania stosuje się szkło bezpieczne zbrojone. Dzięki zatopionej w nim metalowej siatce tafla pęka, ale nie rozpada się. Szkło hartowane wykazuje z kolei podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Większe obciążenia i mocniejsze uderzenia wytrzymuje także tafla złożona z kilku sklejonych warstw szkła. Tego typu rozwiązania stosuje się w szybach samochodowych albo w elementach architektonicznych (dobry przykład: www.glassmarket.pl), a także w soczewkach okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas