Artykuł sponsorowany Charakterystyka rusztowań kominowych

Charakterystyka rusztowań kominowych

Rusztowania to konstrukcje tymczasowe, które mają wspomagać pracowników w wykonywaniu zadań na wysokościach – remontów, budów, renowacji. Myśląc o rusztowaniu, widzimy pionową konstrukcję, najczęściej przylegającą do ściany, złożoną z podestów, ram i łączników. I z podobnych elementów składa się rusztowanie kominowe, które stosowane jest najczęściej w pracach dekarskich i kominiarskich.

Rusztowania kominowe, czyli jakie?

Rusztowania kominowe zbudowane są ze standardowych komponentów – pionowych słupów nośnych, do których mocowane są poziome żerdzie, na których montowane są platformy, umożliwiające pracownikom swobodne poruszanie się. Dodatkowym elementem rusztowań kominowych są poręcze zabezpieczające pracowników. Platformy mogą zostać zamontowane wokół komina, dzięki czemu możliwe są działania z każdej jego strony.

Rusztowania kominowe najczęściej wykonane są z lekkiego aluminium, dzięki czemu stanowią minimalne obciążenie dla konstrukcji dachu. Rusztowania aluminiowe nie sprawiają większych problemów przy montażu, są przy tym trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Czym więc rusztowania kominowe różnią się od elewacyjnych? Inaczej wygląda ich montaż. Opierają się one bowiem na specjalnych drabinach przytwierdzanych do kalenicy dachu. Dzięki temu uzyskiwana jest bezpieczna i stabilna powierzchnia pracy na wysokości.

Przy pracach prowadzonych na wysokościach nie warto ryzykować. – mówi nam ekspert z firmy Euro-Rusztowania z Wrocławia, która od 1998 roku świadczy usługi w zakresie sprzedaży, wynajmu i montażu rusztowań różnego typu. – Montaż rusztowań kominowych – jak każdych innych – powinien być przeprowadzany przez doświadczone i uprawnione do tego osoby. Tylko prawidłowo złożone rusztowanie, zapewni należyty poziom bezpieczeństwa pracowników. Warto zatrudnić do tego wyspecjalizowaną ekipę.

Złożone i gotowe do pracy rusztowanie może być dopuszczone do użytku po oficjalnym odbiorze, którego dokonuje kierownik budowy lub inna osoba, posiadająca uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Gdzie są wykorzystywane?

Wbrew nazwie rusztowania kominowe nie są wykorzystywane wyłącznie w pracach kominiarskich i konserwacji przewodów wentylacyjnych. Sprawdzają się we wszelkich pracach dekarskich, budowlanych i malarskich, prowadzonych na skośnych dachach o spadku od 30 do 60 stopni. Możliwe jest także zbudowanie rozwiązań dla bardziej stromych dachów. Głównym celem i atutem rusztowań kominowych jest zabezpieczenie pracowników i zapewnienie swobodnej pracy bez ryzyka upadku nawet na wysokości 4-5 metrów.

Rusztowania kominowe zbudowane są z komponentów, które mogą być użyte również w innych typach rusztowań, na przykład w rusztowaniach jezdnych. Poszczególne ich elementy – platformy, drabiny, poręcze – możemy wykorzystać do innych działań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas