Artykuł sponsorowany Charakterystyka mikropali iniekcyjnych

Charakterystyka mikropali iniekcyjnych

Mikropale iniekcyjne, które należą do grupy pali małośrednicowych, charakteryzują się wysoką nośnością jednostkową pobocznicy. Stalowy element nośny projektowany jest indywidualnie dla potrzeb danej konstrukcji. Pale tego typu mogą być wykonywane we wszystkich typach gruntów, by zredukować problemy z nośnością zarówno podłoża, jak i istniejących już fundamentów.

Charakterystyka mikropali

Liczba firm budowlanych w Polsce jest naprawdę pokaźna, jednak wykonywaniem mikropali zajmuje się ich bardzo niewiele. Każda z nich proponuje własne rozwiązania konstrukcyjne i własną technologię. Do wykonania mikropali niezbędny jest także specjalistyczny sprzęt. Według norm europejskich, mikropale dzielimy na dwie główne kategorie: mikropale wiercone o średnicy trzonu do 300 mm oraz przemieszczeniowe. Mikropale przemieszczeniowe są wbijane, wciskane, wkręcane lub wwibrowywane w podłoże. Norma określa, że mikropale muszą zawierać stalowy element nośny. Dodatkowo nośność może być powiększona przez iniekcję. Dokonuje się iniekcji pobocznicy i podstawy. Zaleca się, by projektowanie mikropali odbywało się w konsultacji z wykonawcami, zwłaszcza jeśli roboty będą wykonywane w trudno dostępnych miejscach.

Mikropale iniekcyjne

Profesjonalni wykonawcy specjalistycznych robót geotechnicznych mają w swojej ofercie mikropale iniekcyjne wiercone i wciskane. Dzięki specjalistycznym urządzeniom możliwe jest wiercenie otworów w praktycznie każdych warunkach podłoża. Dopuszczalne obciążenie wierconych mikropali przyjmowane jest zwykle na 300-700 kN, przy czym szczególnie dużą nośność można zyskać stosując iniekcję. Nośność pali zbrojonych grubościenną rurą stalową i po zastosowaniu iniekcji wielokrotnej może osiągnąć wartość nawet 2000 kN. Mikropale wykonywane w wiązkach lub palisadach wykonywane są zwykle w kombinacji wiercenia i iniekcji strumieniowej.

Projektowanie i wykonanie

Przed przystąpieniem do pracy, konstruktor powinien wnikliwie zapoznać się z projektem całej budowli oraz właściwościami geotechnicznymi podłoża. By mikropale zostać zaprojektowane i wykonane oszczędnie, ale przede wszystkim bezpiecznie, niezbędna jest weryfikacja parametrów obliczeniowych oraz wykonanie wstępnych badań nośności. Zarówno dla projektanta, jak i dla wykonawcy, istotna jest dokumentacja podłoża, która zawiera klasyfikację geotechniczną i właściwości geotechniczne gruntu - dowiadujemy się w firmie Novotech Zbigniew Parka z Wrocławia. Bardzo istotne są także informacje o wszelkich utrudnieniach i ograniczeniach, takich jak instalacje podziemne, czy istniejące już fundamenty. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas