Materiał Partnera Charakterystyka i zastosowanie posadzek z betonu

Charakterystyka i zastosowanie posadzek z betonu

Posadzki betonowe tworzone są z cementu, kruszyw (naturalnych bądź łamanych) oraz substancji polepszających spoistość mieszanki i kohezję – nazywanych plastyfikatorami. Posadzki betonowe używane są najczęściej w budynkach przemysłowych, użyteczności publicznej, ale również w budynkach mieszkalnych.  Czym charakteryzują się posadzki wykonane z betonu? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Posadzki betonowe – z czego są wykonywane?

Beton posadzkowy tworzony jest z cementu – portlandzkiego, portlandzkiego wieloskładnikowego bądź z cementu hutniczego. Natomiast wypełniaczem takiej posadzki jest piasek bądź żwir rzeczny (wówczas są to kruszywa naturalne) albo kruszywa łamane składające się ze żwiru kopalnianego albo piasku. Najlepiej sprawdza się jednak piasek kopalniany, który zapobiega wyciekowi cementowego mleczka. Gdyby takie zjawisko wystąpiło, cała konstrukcja nie będzie trwała. Aby mieszanka betonu była jak najlepszej jakości, należy zastosować odpowiednie proporcje kruszyw w mieszance, a także zadbać o odpowiedni poziom współczynnika cementu do wody. Stosując się do odpowiednich proporcji i zastosowania dobrych komponentów, możemy uzyskać wysokiej jakości strukturę betonu.

Beton posadzkowy – zastosowanie

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, beton posadzkowy znajduje zastosowanie zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. W tym pierwszym przypadku stosowana jest najczęściej posadzka betonowa dekoracyjna – wówczas ma ona cienką warstwę i wykonana jest chociażby z mikrocementu. Można ją wykorzystać nie tylko do podłóg, ale również do ścian – możemy to zauważyć w nowoczesnych mieszkaniach czy loftach. W budynkach przemysłowych z kolei podłoże betonowe jest właściwie już standardem. Ponieważ w halach czy zakładach przemysłowych posadzki betonowe są narażone na duże obciążenia –  ruch pieszy, ruch wózków widłowych i paletowych czy też upadanie ciężkich przedmiotów na posadzkę, istotne jest zastosowanie odpowiedniego zbrojenia, jakim jest zbrojenie rozproszone. Tworzone jest przez dodanie do mieszanki z betonu włókien szklanych, syntetycznych lub stalowych, przy czym szklane jest stosowane najrzadziej.

Rozproszone zbrojenie wzmacnia wytrzymałość posadzki betonowej. Jednak nieustabilizowany grunt pod posadzką czy bardzo duże obciążenia mogą nawet przy posadzkach betonowych powodować pęknięcia, uszkodzenie dylatacji czy zarysowania. Aby je zniwelować, można skorzystać z usługi renowacji posadzek betonowych, którą zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak np. Krystalizacja. Poza naprawą uszkodzeń, betonowa posadzka może zostać wyszlifowana i zaimpregnowana, co dodatkowo zwiększy jej żywotność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas