
Charakterystyka energetyczna budynku – co warto wiedzieć?
Budowa i remontRosnące ceny energii skupiają uwagę na kwestiach związanych z energochłonnością naszych domów, mieszkań, a także budynków użyteczności publicznej. Skłania to inwestorów oraz właścicieli nieruchomości do poszukiwania nowych rozwiązań pozwalających oszczędzać energię – tak elektryczną, jak i cieplną. Jednak aby móc podjąć jakiekolwiek działania w tej dziedzinie trzeba wiedzieć, jaka jest charakterystyka energetyczna budynku.
Czym jest charakterystyka energetyczna budynku?
Najprościej rzecz ujmując jest to dokument, który określa ile energii do ogrzania pomieszczeń i wody pochłonie przez rok dany budynek. Ma to na celu przede wszystkim oszacowanie kosztów utrzymania np. domu jednorodzinnego. Charakterystyka zawiera m.in. informacje na temat izolacji, potencjalnych strat ciepła, a także wydajność systemu grzewczego. Wartości zawarte w dokumencie są ważne nie tylko dla naszego portfela, ale pozwalają określić czy dany budynek spełnia prawne wymogi dotyczące wykorzystania energii. Aby wykonać charakterystykę energetyczną budynku, niezbędne są trzy podstawowe kryteria: energia pierwotna, energia użytkowa oraz energia końcowa – na podstawie tych danych można określić, ile energii będzie zużywać budynek.
Charakterystyka budynku jest dokumentem urzędowym, który jest jednym z elementów niezbędnych do wykonania projektu budynku i uzyskania pozwolenia na budowę. Sporządzanie tego typu dokumentu podyktowane jest ustawą z 2013 roku, która wprowadziła nowy poziom nieprzekraczalny na zapotrzebowanie energetyczne tzw. energię pierwotną [kWh/m2rok] oraz na przenikanie ciepła dla przegród zewnętrznych budynku U [W/m2K].
Czy charakterystyka, a świadectwo jest tym samym dokumentem?
Podstawowy aspekt, który odróżnia charakterystykę energetyczną od świadectwa charakterystyki energetycznej jest to, że pierwszy dokument powstaje na etapie projektowania, a ten drugi sporządza się dla budynków już istniejących. Poza tym ich powstawanie jest oparte na tej samej metodologii i mają ten sam cel – określić czy obiekt spełnia wymogi prawne w kwestii oszczędnej gospodarki energetycznej.
Warto pamiętać, że nabywając nieruchomość konieczne jest uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej, który jest koniecznym elementem dokumentacji technicznej dla obiektów powstałych lub modernizowanych po 2009 roku. Co prawda, jego brak nie stanie na przeszkodzie do nabycia lub zbycia nieruchomości, jednak może wiązać się z karą grzywny wynoszącą nawet do 10 000 zł w razie kontroli.
Kto wystawia świadectwo charakterystyki energetycznej?
Dokumenty zawierające cenne dane na temat energochłonności budynku są ważne – pozwalają określić koszta eksploatacji domu, możliwości wprowadzenia bardziej energooszczędnych rozwiązań, a także pilnuje czy projekt mieści się w prawnych normach. Dlatego warto się postarać i zdobyć świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Certyfikat ten można uzyskać podczas audytu energetycznego, który wykonywany jest przez upoważnionych specjalistów. Baza certyfikowanych osób prowadzona jest przez Ministerstwo Budownictwa.
Jeżeli chodzi o samą charakterystykę energetyczną budynku to jest on najczęściej wykonywana przez architekta projektującego budynek lub przez biuro projektowe, które posiada odpowiednie uprawnienia. Dobrym przykładem jest firma Projektowanie instalacji urządzeń sanitarnych prowadzona przez Beatę Ferek w Olsztynie. Bogata oferta obejmuje projektowanie i doradztwo, a także nadzór dotyczący instalacji sanitarnych oraz projektów z zakresu ochrony środowiska.