Artykuł sponsorowany Cechy okien energooszczędnych

Cechy okien energooszczędnych

Ekologiczność i oszczędność energii to obecnie jedne z najbardziej pożądanych aspektów przy budowie domu. Rynek umożliwia dostęp do najnowszych rozwiązań, mających na celu redukcję kosztów utrzymania i pozytywnie wpływających na środowisko. Aby budynek był energooszczędny, konieczne jest zamontowanie odpowiednich szyb. Jakimi parametrami charakteryzują się okna tego typu?

Współczynnik przenikania ciepła

To właśnie okna są tym elementem, przez który ulatnia się najwięcej energii, a tym samym ciepła. Dlatego najlepiej wybierać stolarkę okienną o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła (Uw) – o energooszczędności można mówić, gdy nie przekracza 1 W/(m2K). Natural Okna ma w swojej ofercie systemy, które pozwalają osiągnąć parametry cieplne dla całego okna zbliżone do 0,8 W/m2K, co pozwala zaoszczędzić już spore kwoty na ogrzewaniu pomieszczenia.

System trzyszynowy – oszczędność energii

Kolejnym wyróżnikiem energooszczędnego okna jest zastosowanie trzyszybowego pakietu, zamiast tradycyjnego dwuszybowego. Zapewnia to dodatkową ochronę przed przenikaniem ciepła na zewnątrz i przekłada się na niższą wartość współczynnika izolacyjności termicznej, zmniejszając straty energii. Obecnie stosuje się także specjalne powłoki termoizolacyjne, które odbijają ciepło, natomiast przestrzeń między szybami wypełnia się gazem szlachetnym.

Ciepła ramka – czym jest?

Kolejnym rozwiązaniem zastosowanym w oknach energooszczędnych jest tzw. ciepła ramka. W przeciwieństwie do tradycyjnych ramek dystansowych z aluminium, które mają wysoką przenikalność ciepła i często są słabym punktem w izolacji, te są wykonane ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego, co znacznie ogranicza uwalnianie się powietrza w tych miejscach. Przez nieszczelność w oknach może uciekać nawet do 20% ciepła, co już znacząco wpływa na koszty ogrzewania w zimie. Kolejną zaletą ciepłej ramki jest ochrona przed gromadzeniem się wilgoci na szybach. Dzięki temu, że podwyższa temperaturę krawędzi szyby, problem osadzania się pary wodnej znika. Ciepła ramka zabezpiecza również przed ulatnianiem się gazu szlachetnego z przestrzeni międzyszybowej, co wpływa na trwałość okna.

Ramy klejone z warstw drewna

Wpływ na oszczędność energii ma także sama rama okna. W najnowszych technologiach wykorzystuje się system czterech warstw drewna z odpowiednim układem słojów. Jest to bardzo trwała i stabilna konstrukcja, która także wpływa na parametry cieplne okna. Drewno jest bardzo dobrym izolatorem, więc skutecznie chroni przed przenikaniem zimnego powietrza do wnętrza domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas