Artykuł sponsorowany Budowa przydomowej oranżerii w świetle przepisów prawa budowlanego

Budowa przydomowej oranżerii w świetle przepisów prawa budowlanego

Przydomowa oranżeria to gwarancja niesamowitego klimatu przez cały rok. Zarówno latem, jak i zimą, jest to świetne miejsce do urządzania spotkań czy podziwiania krajobrazu. W większości przypadków decyzja, czy wybudować ogród zimowy, jest podejmowana już przy etapie budowania domu. Jednak jak wygląda to w świetle prawa? Czy trzeba się ubiegać o pozwolenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak wyglądają formalności przy budowaniu przydomowej oranżerii?

Prawo budowlane nie zmienia się od lat i wedle niego pozwoleń na budowę nie trzeba do “wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o całkowitej powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki”. Należy także pamiętać, że oranżeria nie może znajdować się bliżej niż 3 m od granicy działki. 

Zatem jedyną formalnością, której należy dopełnić przy budowie ogrodu zimowego, jest zgłoszenie tego faktu do urzędu miasta lub starostwa. Co ważne, we wniosku koniecznie musi zostać użyte określenie “ogród zimowy” lub “oranżeria”, albowiem na budowę “szklarni” pozwolenie jest potrzebne zawsze. Jednak jeśli dokumenty zostaną wypełnione jak należy, a organ decyzyjny nie wniesie sprzeciwu w ciągu 30 dni od przyjęcia wniosku, wówczas można przystąpić do budowy. 

Wskazówki dotyczące budowania ogrodu zimowego

Pierwszym krokiem budowania przydomowej oranżerii jest oczywiście wykonanie projektu oraz wybranie firmy, która się tym zajmie. Ważne, aby firma była profesjonalna i korzystała z wysokiej jakości materiałów — w przeciwnym razie może się okazać, że oranżerię trzeba poprawić. A jak wiadomo, lepiej zrobić raz, a porządnie. W tej kwestii z pewnością można zaufać firmie Daro z Piaseczna

Oprócz tego ważny jest także wybór miejsca oraz kształtu. Jeśli chodzi o miejsce, może to być już istniejący taras lub miejsce z najlepszym widokiem. Natomiast w przypadku kształtu: zwykle zaleca się budować prostokątne lub kwadratowe ogrody zimowe. Dobrze, jeśli będzie on zwrócony w stronę zachodnią lub południową, aby jak najdłużej korzystać ze światła słonecznego. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas