Materiał Partnera Budowa pokrycia dachowego – co warto wiedzieć o warstwach wstępnego krycia?

Budowa pokrycia dachowego – co warto wiedzieć o warstwach wstępnego krycia?

Nie ma wątpliwości co do tego, że dach skośny musi prezentować się pięknie. Nie można jednak zapominać o niezwykle ważnych czynnikach technicznych, które decydują m.in. o szczelności pokrycia. Choć wznoszenie konstrukcji dachowej zdecydowanie najbardziej kojarzy się z układaniem dachówki, to jest to jedynie końcowy etap prac. O technologicznej doskonałości całego procesu decyduje przede wszystkim położenie warstwy wstępnego krycia. O czym konkretnie mowa?

Czym są membrany dachowe?

Wszyscy ci, którzy planują budowę domu jednorodzinnego, raczej prędzej niż później spotkają się z materiałem takim jak membrana dachowa, która potocznie nazywana jest również folią. Co to takiego? Jest to specjalistycznie zaprojektowana warstwa wstępnego krycia, którą rozkłada się na połaci tuż po zakończeniu prac ciesielskich. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona elementów drewnianych przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, w tym głównie przed wilgocią oraz promieniami ultrafioletowymi. W późniejszym etapie membrana dachowa odpowiada za odprowadzenie wilgoci poza połać, wprost do rynien. Jak to w ogóle jest możliwe?

Gdyby zbadać folię pod mikroskopem, z łatwością będzie można dostrzec, iż zbudowana jest ona z tzw. odwróconych stożków. Dzięki takiemu rozwiązaniu wilgoć z zewnątrz może być skutecznie wyprowadzana, a ta z zewnątrz nie ma szansy się tam przedostać. Zapewnia to znacznie dłuższą żywotność zarówno elementów drewnianych, jak i materiałów dociepleniowych. Membrany z powodzeniem stosuje się na dachach deskowanych i niedeskowanych. Niemniej jednak nie mogą one leżeć przez przykrycia dłużej niż około 3 miesiące. Materiały nie radzą sobie z wpływem promieni słonecznych, a co za tym idzie, tracą właściwości użytkowe.  Co jeszcze warto wiedzieć?

Warstwa wstępnego krycia – papy

Współcześnie produkowane papy uważane są za najtrwalsze rozwiązanie, choć warto w tym momencie zauważyć, iż stosować można je jedynie na dachach deskowanych. Swobodnie wytrzymują wpływ trudnych warunków atmosferycznych, a promienie słoneczne nie są w stanie zdezintegrować ich struktury. Z rozwiązania tego często korzystają inwestorzy, którzy ułożenie pokrycia zasadniczego dokładają na później. Mogą mieć wtedy pewność, iż z konstrukcją nie stanie się absolutnie nic złego. Największą popularnością cieszą się papy termozgrzewalne oraz te przeznaczone to montażu mechanicznego. W przypadku pap warto sugerować się aspektem jakości, a nie najniższej ceny.

Choć różnice cenowe pomiędzy papami podstawowymi a tymi z klasy premium są odczuwalne, to wydatki potraktować trzeba jako szeroko zakrojoną inwestycję, która na pewno szybko się zwróci. Aby zapoznać się z parametrami technicznymi konkretnej papy, warto skorzystać z usług profesjonalistów z najlepszych hurtowni budowlanych. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Farbet, która od lat zdobywa serca inwestorów miłą obsługą oraz ogromną ofertą asortymentową. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć na rzetelne doradztwo i bardzo atrakcyjne warunki cenowe.

Podziel się