Artykuł sponsorowany Budowa garażu – z pozwoleniem, czy bez, ale zawsze z architektem

Budowa garażu – z pozwoleniem, czy bez, ale zawsze z architektem

Garaż jest najbardziej pożądanym budynkiem zaraz po domu mieszkalnym. Jeżeli tylko obszar działki pozwala na jego wzniesienie, większość właścicieli posesji (wcześniej lub później) decyduje się na jego wzniesienie. Jego praktyczność to nie tylko przechowywanie samochodu i możliwość wykonywania w nim prostych napraw, ale również praktyczny magazynek podręczny i miejsce na przydomowy warsztat dla hobbysty.

Nie zawsze przy budowie garażu jesteśmy zobligowani do wykonania projektu architektonicznego i uzyskania pozwolenia budowlanego, zawsze warto jednak skorzystać z pomocy architekta.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę garażu?

Jedynie garaż, jako budynek wolnostojący o małym metrażu do 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Garażem jest budynek o stałych ścianach i dachu na górze, przeznaczony do przechowywania samochodów lub innych pojazdów. Rodzaj użytych materiałów budowlanych nie ma tutaj znaczenia. Musimy wykonać go zgodnie ze sztuką budowlaną oraz z zachowaniem proporcji rozmieszczenia ścian, otworów bramy garażowej i okiennych zgodnie z zasadami funkcjonalności typowej dla garaży. Budynek musi mieć odpowiednie odstępy od granic działki sąsiadującej (minimum 3 m dla ścian bez okien oraz 4 m dla wersji z oknami lub drzwiami z tej strony).

Nie ma znaczenia charakter działki sąsiedniej – czy to budowlana, przemysłowa lub rolna, zasady są takie same. Wyjątkowo odległość granicy od ściany ślepej może wynosić 1,5 m dla działek z takim planem zabudowania lub wąskich, poniżej 16 m szerokości. Ze względu na dość skomplikowane zasady rozmieszczenia garażu, względem topografii danego terenu najbezpieczniej udać się z planami działek do architekta budowlanego, który rozmieści właściwie okna, drzwi wjazdowe, uwzględniając w projekcie garażu specyfikę naszej działki. Przykładem wyspecjalizowanego biura architektonicznego doświadczonego również w projektowaniu garaży jest firma Archi Bia Pracownia Projektowa.

Zasady budowania wiaty garażowej są inne niż garaży

Oddzielną kategorią inwestycji o podobnym charakterze jest budowa wiaty garażowej. Wiata nie posiada zamkniętej kubatury przez ściany, jedynie może posiadać ich częściową obecność. Zabudowana może być z dwóch lub trzech stron. Maksymalna powierzchnia, jaką może zajmować bez pozwolenia budowlanego to 50 m2. Zasady odległości od granic działki są podobne jak przy budynku o powierzchni do 35 m2. Jeżeli wynosi ona mniej niż 4 m, ściana od tej granicy musi być z materiałów ogniotrwałych.

W przypadku wznoszenia garażu bez pozwolenia budowlanego warto również zasięgnąć pomocy projektanta budowlanego i poprosić go o doradztwo i projekt uproszczony garażu (wiaty). Pomoże nam to uniknąć typowych błędów zarówno funkcjonalnych, jak i konstrukcyjnych. Będzie to miało wpływ na funkcjonalność w użytkowaniu codziennym, jak i bezpieczeństwo konstrukcji w trudnych warunkach atmosferycznych. Architekt rozwieje także nasze wątpliwości co do miejsca posadowienia budowli i jej odległości od granic działki w konkretnym przypadku naszej inwestycji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas