Artykuł sponsorowany Budowa domu – sposoby wykończenia dachu.

Budowa domu – sposoby wykończenia dachu.

Dach to element domu, który jest zwieńczeniem jego konstrukcji. Pełni funkcję dekoracyjną i praktyczną. Sposób wykonania izolacji i montażu dachówek ma wpływ na oszczędność energii cieplnej zimą, utrzymanie przyjemnego chłodu latem oraz wytrzymałość. Powierzchnia i wysokość dachu określane są na etapie projektu, ale to od wykonawcy będzie zależało czy dach przetrwa wiele lat.

Jak można ocieplić dach?

Ważne jest, aby w miejscu połączenia ściany zewnętrznej z dachem nie powstały tzw. mostki cieplne. Mogą one przyczynić się do powstawania strat ciepła w okresie grzewczym, wysokich temperatur w pomieszczeniach na poddaszu latem, a także mogą wpływać negatywnie na samą konstrukcję budynku.  Sposobem na uniknięcie błędów w trakcie ocieplania dachu jest zadbanie o uzyskanie ciągłości w powierzchni. Doskonałym sposobem jest zastosowanie natrysku pianki poliuretanowej, która według specjalistów daje prawie 100% gwarancję na uniknięcie mostków cieplnych. Jest to dość kosztowna metoda, ale w dłuższym czasie inwestycja zwraca się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo zastosowanie pianki nie wymaga wzmocnienia konstrukcji dachu, daje efekt izolacji akustycznej i jest odporna na pleśń oraz grzyby. W większości budynków do izolacji termicznej stosowana jest wełna mineralna, która jest tańszym rozwiązaniem. Dla miłośników ekologicznego podejścia dostępna jest wełna konopna i drzewna. Stosując je, należy pamiętać o wykończeniu poddasza płytami kartonowo-gipsowymi, które zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania się ognia w razie pożaru. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt styropianowych.

Rodzaje pokrycia dachu.

Tradycyjne w naszej kulturze są dachówki ceramiczne, mogą mieć różne kształty, kolory oraz wykończenie w połysku lub macie. Tańszą alternatywą jest wybór dachówki betonowej. Jej zaletą jest mniejsza waga w porównaniu do poprzedniczki i większa dokładność wymiaru. Poza tym jest równie wytrzymała i niewprawnym okiem nie do odróżnienia od ceramicznej. Ciekawym rozwiązaniem jest blacha miedziana. Niestety to najdroższy materiał, ale jeśli chodzi o trwałość, to jej wytrzymałość szacowana jest na 300 lat. Tańszą alternatywą dla miedzi jest blachodachówka płaska lub modułowa. Wymaga ona zaizolowania dachu za pomocą papy lub specjalnej membrany.  Według pana Przemysława Liberka z firmy Bingo warto zastosować papę termozgrzewalną, która wypiera zastosowanie tradycyjnej papy. Można ją podzielić ze względu na zastosowanie jako powierzchniową warstwę oraz podkładową. Papę tą można montować na podłożu betonowym, drewnianym, styropianie i wełnie mineralnej. Jest odporna na wilgoć i pleśń. Jak widać, możliwości jest sporo. Zadbaj nie tylko o wysoką jakość materiałów, ale przede wszystkim o solidnego wykonawcę zlecenia

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas