Artykuł sponsorowany Budowa domu na trudnym gruncie

Budowa domu na trudnym gruncie

Niekorzystne warunki gruntowe na działce mogą utrudnić budowę domu. Trudny grunt może spowodować zniszczenie konstrukcji budynku. Aby nie narażać się na znaczne straty finansowe oraz zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, należy podjąć kroki mające na celu poprawę warunków gruntowych lub zastosować niestandardowe rozwiązania techniczne podczas budowy.  Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie problemu trudnego gruntu na działce budowlanej.

Każdy projekt budynku obejmuje sposób posadowienia, który musi być dostosowany do nośności gruntu. Gotowe projekty uwzględniają przeciętne warunki gruntowe. Rzeczywista sytuacja na działce może jednak odbiegać od zakładanej normy. Jeśli warunki gruntowe utrudniają budowę, należy skorzystać z pomocy geotechnika, który wskaże możliwe rozwiązania. Może to być wymiana gruntu bądź też odpowiedni sposób wykonania fundamentów.

Co należy rozumieć przez trudny grunt?

Istnieją różne przypadki utrudniające budowę, wśród których wymienić można m. in. zalewowy charakter terenu, wysoki poziom wód gruntowych, duże nachylenie, grunt łatwo odkształcający się czy też np. szkody górnicze. Jak mówi ekspert firmy budowlanej Intertrans, obecnie istnieje na szczęście szereg możliwości pozwalających na budowę wymarzonego domu nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach gruntowych. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technik, maszyn budowlanych czy też dostosowaniu projektu można zbudować bezpieczny i wytrzymały dom na gruncie określanym jako trudny. Należy przy tym oczywiście liczyć się z ewentualnym wydłużeniem czasu budowy i zwiększonymi kosztami.

Wymiana gruntu

Jednym z możliwych sposobów na obejście problemu jest wymiana gruntu. Jeśli jest on niestabilny, można wymienić wierzchnią warstwę zalegającą maksymalnie do 3 metrów pod poziomem teren., a na jej miejsce nanieść zagęszczony różnoziarnisty piasek. Jest on układany warstwami. Aby możliwa byłą wymiana gruntu, poziom wód gruntowych na działce nie może być zbyt wysoki.

Fundamenty

Jeśli grunt ma bardzo słabą nośność lub poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki, niemożliwe jest zastosowanie tradycyjnego bezpośredniego posadowienia. W takich wypadkach rozwiązaniem jest wykonanie specjalnych fundamentów opartych na studniach albo palach. Są to tak zwane fundamenty pośrednie. Posadowienie na studniach wykonuje się z betonowych kręgów. W studni opartej na gruncie nośnym umieszcza się zbrojenie, które jest następnie łączone ze ze zbrojeniem ław fundamentowych. Posadowienie na palach wykonuje się poprzez wywiercenie otworów sięgających w głąb gruntu, do niżej położonych warstw nośnych i ułożenie w nich zbrojenia. Fundamenty z tej grupy są również zwane głębokimi i nie obciążają one gruntu w bezpośredni sposób.

W niektórych przypadkach konieczne może okazać się też zaprojektowanie kształtu budynku z uwzględnieniem warunków gruntowych i dobranie specjalnych materiałów budowlanych. Odpowiednio dopasowane technologie pozwalają na budowę bezpiecznego domu przy niekorzystnych warunkach gruntowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas