Materiał Partnera Budowa domu krok po kroku – jak przebiegają prace?

Budowa domu krok po kroku – jak przebiegają prace?

Budowa własnego domu to poważna decyzja. To także duże przedsięwzięcie, które wymaga wiele planowania i rozległej organizacji. Łatwiejszym rozwiązaniem będzie kupienie gotowej nieruchomości od dewelopera, jednak w takim przypadku mamy niewielki wpływ na kształt naszego mieszkania. Jeśli jednak chcemy, aby przyszły dom był od początku do końca nasz, to musimy zająć się tym samym.

Solidne podstawy

Nie chodzi tu o to, aby samodzielnie stawiać ściany – dla bezpieczeństwa naszego oraz samego budynku zostawmy to profesjonalnej firmie. Wiele z nich oferuje tak zwane usługi budowlane pod klucz. Oznacza to, że ekipa budowlana zajmie się wszystkim od wylania fundamentów po malowanie, a nam zostanie tylko wnieść meble i się wprowadzić. Kompleksowe usługi w tym zakresie oferuje firma Unifach z Potulic.

Zaangażowani doświadczonych fachowców to nie tylko gwarancje prawidłowego wykonania, ale też możliwość zasięgnięcia porady. Mało kto z nas wie, jak należy budować domy oraz jakie materiały sprawdzą się w konkretnych sytuacjach.

Zaczynamy więc od projektu architektonicznego naszego domu, który będzie podstawą do jego budowy. Pamiętajmy, że zawarte w nim wskazówki dotyczące instalacji, w tym instalacji wod-kan będą niewystarczające i ich plan powinien wykonać uprawniony instalator.

Kiedy projekt oraz formalności są już gotowe, firma budowlana może przystąpić do pracy. Po ogrodzeniu terenu budowy pierwszy krok to oczywiście wytyczenie budynku na działce i wykopy fundamentowe. Na tym etapie zostanie wykonana też izolacja podziemnej części domu. Należy również rozprowadzić poziomy kanalizacji i położyć podkłady betonowe.

Następnym krokiem, otwierającym kolejny etap prac, jest murowanie ścian oraz kominów. Na nich budowane są stropy, powstają też schody żelbetonowe, zrobiona zostaje więźba. Po ułożeniu pokrycia dachu i montażu rynien otrzymamy dom w stanie surowym otwartym.

Montowanie i układanie

Trzeci etap prac obejmuje układanie instalacji wewnątrz domu. Nie montujemy w nim jednak jeszcze żadnych urządzeń. Następnie przeprowadzone zostanie tynkowanie oraz szlichtowanie. Tymczasem na zewnątrz ogród powinien zostać uporządkowany, a wokół działki postawione właściwe ogrodzenie. Jeśli konieczne jest przerwanie prac na okres zimowy, musimy zabezpieczyć otwory na okna i drzwi, a także opróżnić instalację z wody.

Kolejne działania obejmują właśnie montaż okien, drzwi, bramy. Wykonane też mogą już być prace elewacyjne, czyli ocieplanie oraz tynkowanie, a wewnątrz domu montowane są urządzenia grzewcze. Następnie zatrudniony przez nas wykonawca zajmie się wykończeniem wnętrz. Biały montaż oraz układanie glazury w łazience i kuchni powinno poprzedzać prace w pozostałych pomieszczeniach. W nich malowanie i tapetowanie powinno poprzedzać układanie podłóg, które jest ostatnim krokiem w procesie budowy domu. Po tym zostaje już inwentaryzacja powykonawcza, zgłoszenie zakończenia budowy oraz wprowadzenie się.

Opracowanie:

Unifach Grzegorz Rogalski

Potulice , Działkowa 10 lok. 30

Podziel się