Artykuł sponsorowany Budowa domu - jak wybrać dobrego geodetę do współpracy?

Budowa domu - jak wybrać dobrego geodetę do współpracy?

Pomoc specjalisty geodezyjnego jest niezbędna w przypadku budowy domu. Sami bowiem nie stworzymy mapy do celów projektowych, wytyczenia konkretnych obiektów ani nie zajmiemy się inwentaryzacją powykonawczą. Decyzja o wyborze geodety musi być bardzo przemyślana. Przyjrzyjmy się cechom, które powinien posiadać dobry pracownik geodezyjny. 

Uprawnienia 

Kwestia uprawnień zawodowych jest tak naprawdę najważniejszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Geodeta zdobywa je, zdając egzamin państwowy. Uprawnienia nadawane są w siedmiu zakresach, jednak pracownik wykonujący standardowe usługi geodezyjne, powinien posiadać przynajmniej pierwszy i drugi zakres. Na te dwa składają się geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne, oraz rozgraniczanie i podziały nieruchomości z umiejętnością sporządzania dokumentacji. Brak odpowiednich kwalifikacji może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Doświadczenie 

To kolejna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Praca geodety wymaga ogromnej wiedzy i dokładności podczas wykonywania zadań. Bogate doświadczenie oznacza mniejsze ryzyko ewentualnych błędów pomiarowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z opiniami dotyczącymi danej firmy lub konkretnego geodety. Należy przejrzeć również wcześniej zlecone prace. Dobry geodeta powinien znać teren, na którym będzie pracował. Nie można jednak zapomnieć o sprzęcie, którym dysponuje zleceniobiorca - ważne, aby był nowoczesny. 

Ceny usług 

Warto zapoznać się z kosztami, które poniesiemy, zatrudniając danego specjalistę. Należy dokładnie przekalkulować, czy będzie nam się to opłacało. Zazwyczaj, biura geodezyjne nie mają konkretnego cennika i klienci traktowani są indywidualnie. Cena uzależniona jest między innymi od stopnia trudności terenu oraz pomiaru. Im trudniejszy teren, tym cena będzie wyższa. Tak samo sprawa wygląda z nakładem prac. Oczywiste jest, że im więcej pracy będzie musiał włożyć geodeta w nasz projekt, tym więcej zapłacimy. Warto również pamiętać o stanie prawnym nieruchomości - od tego również jest uzależniona finalna cena zlecenia. 

Gdzie znaleźć dobrego fachowca? 

Poczta pantoflowa to pierwsze co może nam przyjść do głowy. Dobrze jest zapoznać się z opiniami przyjaciół i rodziny. Warto jednak skorzystać z usług sprawdzonej firmy geodezyjnej, takiej jak Geocad Marian Gonera. Zatrudnienie zaufanego fachowca to mniejsze ryzyko problemów na późniejszych etapach budowy. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter