Artykuł sponsorowany Budowa dachu w domu jednorodzinnym - płaski czy wielospadowy, na co się zdecydować?

Budowa dachu w domu jednorodzinnym - płaski czy wielospadowy, na co się zdecydować?

Decydując się na budowę domu, bez względu na jego metraż, czeka inwestora wybór konstrukcji dachu. To jeden z kluczowych momentów w trakcie zatwierdzania projektu budowlanego.  Wybierając jego kształt, trzeba kierować się czymś więcej niż kosztem produkcji. Na co się zdecydować? Dach jedno- czy dwuspadowy, a może płaski? Który rodzaj będzie odpowiedni do jakiego typu budownictwa?

Jaką funkcję pełni dach?

Dach chroni konstrukcję obiektów budowlanych przed wszystkimi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Produkcja dachu to spore wyzwanie,  musi być  on zarazem wytrzymały, ale i zapewniać komfort mieszkania każdemu mieszkańcowi domu. Zamiast patrzeć na cenę za m2 lepiej zadbać o bezpieczeństwo. Wszak dach stawiany jest na długie lata. Wyróżnia się dachy płaskie, jedno-, dwu-, cztero- i wielospadowe, jak również mansardowe, naczółkowe. Wybór konkretnej konstrukcji najlepiej powierzyć fachowcom. Poza regulacjami miejscowego planu zagospodarowania terenu lub warunkach zabudowy wezmą  oni pod uwagę czynniki stanowiące o wytrzymałości dachu, jak np. warunki użytkowania budynku.

Jak wybierać kształt dachu do konstrukcji budynku?

Dachy płaskie są stosowane głównie w budownictwie przemysłowym, użyteczności publicznej. Typ konstrukcji jednospadowy widywany jest w nowoczesnych domach parterowych z poddaszem użytkowym.  Większość domów w Polsce ma konstrukcję dachu dwuspadową, mniej czterospadową ze względu na możliwość zaadaptowania strychu do celów mieszkaniowych Spora część kryta jest dachami wielospadowymi, które wymagają dość dużych umiejętności konstrukcyjnych.  Dekarze z firmy Mach-Dach Marcin Sell nie tylko pomagają dobrać rodzaj odpowiedniego pokrycia dachowego, ale również kształt więźby. 

Do budowy więźby stosowane jest drewno, stal, żelbet oraz drewno klejone. Tu również nie może być mowy o przypadku. To, czy zwieńczeniem domu będzie blacha, czy cegła ceramiczna będzie wpływać na szkielet dachu. Dlatego dobrze jest powierzyć prace zarówno projektu jak i budowy zadaszenia doświadczonym dekarzom.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas