Artykuł sponsorowany Błędy popełniane przy projektowaniu domów jednorodzinnych- na co wrócić uwagę?

Błędy popełniane przy projektowaniu domów jednorodzinnych- na co wrócić uwagę?

Budowa domu jednorodzinnego jest przedsięwzięciem bardzo kosztownym i wymagającym ciągłej uwagi i kontroli ze strony inwestora bądź jego zleceniobiorców. Wymarzony dom powinien być skrojony na miarę potrzeb rodziny, która ma w nim zamieszkać. Zanim jednak budynek stanie na działce, trzeba go zaprojektować. Bywa, że na tym etapie popełniane są błędy, które rzutują potem na życie mieszkańców. Zapytaliśmy doświadczonych architektów, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej.

Niewłaściwe dopasowanie domu do wymiarów parceli

Niektórzy inwestorzy decydują się na konkretny projekt domu jednorodzinnego, nie biorąc pod uwagę wymiarów działki budowlanej. Aby jednak budynek był w pełni funkcjonalny i postawiony zgodnie ze sztuką budowlaną, musi zostać osadzony na parceli o określonych wymiarach i kształcie. Jak zaznacza doświadczony architekt z firmy Neo-Project –im węższą działkę budowlaną wybierzemy, tym mniej gotowych projektów domów jednorodzinnych będzie można do niej dopasować. W takim wypadku najlepiej jest zdecydować się na stworzenie projektu na indywidualne zamówienie, co pozwoli uwzględnić w planie wszystkie aspekty, takie jak właśnie nietypowy kształt parceli, czy mocno ograniczony budżet inwestora. Wiele osób,  które decydują się na budowę, nie zwraca większej uwagi również na to, jak budynek będzie usytuowany względem stron świata. Tymczasem lekceważąc tę kwestię, tracimy na dobrym doświetleniu wnętrz oraz narażamy się na większe wydatki związane z ogrzewaniem domu. Dobry architekt zawsze zwraca uwagę nawet na najmniejsze szczegóły, które – końcowo- mają wpływ na komfort życia mieszkańców.

Projektowanie zbyt dużego budynku

Każdy z nas pragnie, by w nowym domu było wystarczająco dużo miejsca i przestrzeni, aby każdy członek rodziny miał zapewnioną prywatność i mógł czuć się swobodnie. Tendencję do przeskalowywania swoich potrzeb mają zwłaszcza ci inwestorzy, którzy do tej pory zajmowali niewielkie mieszkania w bloku. Warto jednak pamiętać o ty, że nawet nieduży dom może być w pełni funkcjonalny, jeśli tylko dostosujemy ilość pomieszczeń do rzeczywistych potrzeb danej rodziny. Pomogą w tym wykwalifikowani specjaliści. Nadmierna ilość wnętrz w budynku powoduje, że koszty eksploatacji domu są większe.

Wybór domu ze względu na wygląd

Nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy, aby nasz dom prezentował się atrakcyjnie na tle okolicy. Jednak, kiedy wybieramy gotowy projekt domu głównie ze względu na estetyczny wygląd budynku, możemy później głęboko się rozczarować. Każdy projekt, który wpadnie nam w oko należy skonsultować z architektem, który pomoże zaadaptować go do naszych potrzeb oraz zaproponuje rozwiązania, które poprawią funkcjonalność budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas