Materiał Partnera Beton towarowy – definicja, zastosowanie oraz najważniejsze cechy

Beton towarowy – definicja, zastosowanie oraz najważniejsze cechy

Beton towarowy jest szczególną odmianą betonu, której to zastosowanie ustalone jest zgodnie z normą budowlaną BN-78/6746-02. Wynika z niej, że beton towarowy jest betonem, który bezpośrednio po wytworzeniu go w wytwórni trafia na plac budowy, gdzie jest wykorzystywany w celu zabetonowania różnych części obiektu budowlanego. Jest to najbardziej ogólna definicja betonu towarowego, dlatego też poniżej znajdziecie bardziej szczegółowe informacje.

Najważniejsze informacje

W przypadku betonu towarowego, na początek najlepiej zwrócić uwagę na dobranie materiałów oraz surowców, które to wykorzystywane są do tworzenia betonu towarowego. Bardzo ważne jest to, aby skład wytworzonej mieszanki był taki sam, jak skład pierwowzoru, co wynika z faktu, że w budownictwie bardzo ważnym elementem jest trwałość konstrukcji wykonanych z betonu. Identyczny skład pozwala także na podjęcie się takich przedsięwzięć, jak dokładna realizacja budowy w zgodzie ze związanymi z tym elementem normami bezpieczeństwa. W efekcie, warto przyjrzeć się poszczególnym cechom mieszanki betonowej, które to sprawiają, że beton towarowy może być z powodzeniem wykorzystywany do zabetonowywania poszczególnych elementów składających się na dany obiekt budowlany.

Cechy betonu

Tak więc, wyróżniamy cztery najważniejsze cechy mieszanki betonowej w postaci odpowiedniej konsystencji, odpowiednich surowców, odpowiedniego współczynnika odsączania, a także odpowiedniej urabialności.  W przypadku konsystencji, ważne jest to, aby za pomocą profesjonalnych metod sprawdzić poziom płynności betonu. Czynność tą wykonuje się poprzez wykorzystanie przeznaczonego do tego celu stożka, za pomocą którego można obserwować poziom, na którym beton zasycha. Jeśli natomiast chodzi o odpowiednie surowce, beton musi składać się głównie z wody, cementu, piasku oraz, w niektórych przypadkach, dodatku różnego rodzaju kruszyw. Sam efekt końcowy tej mieszanki uzależniony jest oczywiście od tego, jaki rodzaj betonu chcemy wytworzyć.

Kolejnym elementem jest odpowiedni współczynnik odsączania. Oznacza to, że wydobywanie się wody z mieszanek w schnących powierzchniach jest zjawiskiem niepożądanym, gdyż nadmiar wilgoci może doprowadzić do negatywnego wpływu na właściwości samego betonu. W efekcie, wytworzony beton może nie odznaczać się odpowiednią jakością, a cała mieszanka nie może zostać efektywnie wykorzystana. Ostatnią cechą, o której wspomnieliśmy powyżej jest urabialność betonu. W zależności od składu danej mieszanki, beton musi odznaczać się konkretną podatnością na formowanie przy zachowaniu odpowiedniego poziomu jędrności. Beton towarowy musi być stosunkowo twardy, także poziom urabialności nie powinien być zbyt duży.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zgodnie z tym, co dowiedzieliśmy się od fachowców z firmy Tombet zajmującej się świadczeniem wysokiej jakości usług związanych między innymi właśnie z betonem towarowym, w przypadku wykorzystywania betonu towarowego w celach przepuszczania wody, ważne jest dobranie odpowiedniej odmiany charakteryzującej się sporą jamistością. Tego rodzaju nawierzchnie tworzone są najczęściej na terenach wymagających odprowadzanie wody opadowej do gruntu. Sama nawierzchnia odznacza się przy tym nadal wysokim poziomem twardości oraz wytrzymałości. Jest to specyficzna odmiana betonu towarowego, której zastosowanie może jednak okazać się kluczowe w niektórych przypadkach.

Na koniec, warto także nieco wspomnieć o tym, aby zwracać uwagę na możliwość zamówienia danych usług od firmy świadczącej usługi związane z dostawą betonu towarowego. W zależności od naszych potrzeb, powinniśmy ustalić szczegóły z dostawcą i z góry jasno określić swoje potrzeby. Przykładem tego rodzaju usług jest chociażby zamówienie u dostawcy nie tylko dostarczenia betonu towarowego na teren budowy betonowozem, ale także wylanie go na daną powierzchnię. Takie rozwiązanie pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić czas, który to musielibyśmy w innym przypadku poświęcić na składowanie samego betonu oraz na użycie go później.

Opracowanie:

Tombet Tomasz Saczuk

Frednowy 53A

Podziel się