Materiał Partnera Beton czy bloczki betonowe?

Beton czy bloczki betonowe?

Zarówno fundament domu, jak i zewnętrzne jego ściany muszą być solidne i odpowiednio wykonane. To właśnie one wraz z ławami przenoszą ciężar całego domu, tym samym chroniąc przed skutkami nierównomiernego osiadania gruntu. Z czego lepiej budować fundamenty - z betonu, czy może raczej z bloczków betonowych? Od czego zależy ich trwałość? Przekonaj się.

Beton a bloczki betonowe

Fundamenty betonowe najczęściej robi się z betonu klasy C16/20 lub C20/25. Czasem żelbetowe dodatkowo zbrojone są prętami stalowymi. Z racji tego, że w domach jednorodzinnych obciążenia nie są zbyt duże, ściany fundamentowe nie wymagają zbrojenia, rzadko są żelbetowe. Zbrojenie układa się jedynie w ich górnej części z czterech prętów połączonych strzemionami. Beton możemy kupić np. w firmie Soltrade Sp. J., która w swojej ofercie posiada m.in. beton towarowy. Beton możemy również przygotować samodzielnie, jednak w takiej sytuacji będziemy musieli pamiętać o tym, że będzie on znacznie niższej jakości. Beton towarowy dostarczany jest na budowę betonowozem, który popularnie zwie się gruszką. Bloczki betonowe wytwarzane są ze zwykłego betonu i produkuje się je w różnych rozmiarach. Wytrzymałość bloczków jest zależna od klasy użytego betonu. Zdecydowanie łatwiej jest wymurować fundamenty z betonowych bloczków niż z mieszanki betonowej. Bloczki te są mrozoodporne, bardzo wytrzymałe na ściskanie. Mają niewielką nasiąkliwość i nadają się do niemal wszystkich ścian fundamentowych.

Trwałość

Ściany zewnętrzne muszą być wytrzymałe na ściskanie, a szerokość musi być odpowiednio dopasowana. Wielu inwestorów decyduje się na fundamenty murowane, wykorzystując do tego materiały takie jak np. bloczki betonowe. Aby fundament stanowił podstawę budynku która jest solidna oraz aby odpowiednio dzierżył ciążące na nim pozostałe części konstrukcji, musi być złożony z elementów pełnych, pozbawionych otworów, o jak najmniejszej nasiąkliwości oraz dużej wytrzymałości. Do ich murowania należy użyć mocną, odporną na wilgoć zaprawę cementową. Ponad gruntem można zastosować zaprawę np. cementowo-wapienną. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na fundament z betonu czy bloczków betonowych, jeśli zostanie wszystko wykonane w odpowiedni sposób, ściany będą wytrzymałe. Bloczki betonowe robi się ze zwykłego betonu i to właśnie od niego zależy ich wytrzymałość. Należy użyć produktów wysokiej jakości i wykonać wszystkie prace w odpowiedni sposób, wtedy wszystko powinno być okej.

Opracowanie:

Podziel się