Artykuł sponsorowany Archeolog – jak nim zostać i jak dopasować swoją ofertę w czasach współczesnych?

Archeolog – jak nim zostać i jak dopasować swoją ofertę w czasach współczesnych?

Archeolog to zawód , który od razu kojarzy się z filmami o Indianie Jonesie, dalekimi podróżami w odległe rejony świata oraz fascynującymi badaniami na temat zamierzchłych czasów. Rzeczywistość jest o wiele bardziej przyziemna, a praca archeologa żmudna i niełatwa. Z tego powodu archeologami zostają zazwyczaj pasjonaci. Jaką drogę trzeba przebyć, by móc wykonywać tę pracę? Jak dostosować swoją ofertę do obecnych czasów?

Fakty, nie mity

Archeologia zajmuje się badaniem społeczno-kulturowej przeszłości człowieka. Wykorzystuje w tym celu materialne pozostałości działań ludzkich znajdujące się w wodzie, w ziemi i na jej powierzchni. Praca archeologa wymaga więc zaangażowania i przygotowania na duży wysiłek fizyczny. Bród, piasek, błoto i zmienne warunki atmosferyczne to raczej normalne warunki dla każdej osoby, pracującej w tym zawodzie. Trzeba mieć na uwadze fakt, że prace wykopaliskowe mają charakter okresowy. W tym czasie praca po kilkanaście godzin dziennie nie jest czymś niezwykłym. Niejednokrotnie oznacza też ona częste wyjazdy, bez gwarancji przełomowych odkryć. Praca archeologa to też wykonywanie ekspertyz, prace archiwizacyjne oraz badawcze, które oznaczają długie godziny spędzone nad nie zawsze interesującym materiałem.

Studia

Studia archeologiczne, podobnie do innych, trwają 5 lat i dzielą się na trzyletnie studnia licencjackie oraz dwuletnie- magisterskie. W odróżnieniu od innych kierunków, na archeologii, realizowanych jest wiele zajęć praktycznych. Na zajęciach laboratoryjnych studenci zajmują się badaniem szczątek zwierząt, ludzi i pierwotnych narzędzi. Powszechne są też liczne zajęcia terenowe. Na drugim roku studiów konieczne jest podjęcie decyzji o specjalizacji. Do wyboru jest archeologia ogólna, archeologia podwodna, konserwatorstwo lub archeologia architektury. Materiał dydaktyczny oraz zajęcia różnią się zależnie od wybranej specjalizacji. Wykształcony archeolog ma  możliwość podjęcia pracy w wielu instytucjach np. w muzeum, przy wykopaliskach, na uczelni lub założenia własnej pracowni archeologicznej.

Własny biznes

Otwarcie własnej firmy to dla wielu archeologów sposób na połączenie pasji z zarabianiem pieniędzy. Pracownie archeologiczne proponują swoje usługi podczas wszelkich inwestycji budowlanych. Zarówno tych prywatnych, jak i prowadzonych przez instytucje państwowe. Niekiedy zdarza się, że ziemia, na której ma rozpocząć się budowa np. hotelu jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Może on w takiej sytuacji nakazać nadzór archeologiczny na budowie lub przeprowadzenie badań archeologicznych w celu zabezpieczenia potencjalnego znaleziska. Wtedy potrzebne może okazać się wsparcie pracowni archeologicznej takiej jak np. Turris, której właścicielem jest pan Grzegorz Mądrzycki. O pomoc takiej pracowni należy prosić także wtedy, kiedy podczas rozpoczętych już prac budowlanych, odkryte zostaną szczątki lub przedmioty o wartości historycznej. Ekipa badawcza zabezpieczy teren, zajmie się odbiorem znalezisk archeologicznych oraz tworzeniem dla nich dokumentacji. Pracownie archeologiczne wykonują też najróżniejsze sondaże archeologiczne oraz analizy antropologiczne czy antropozoologiczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas