Materiał Partnera Aranżacja salonu w stylu loftowym

Aranżacja salonu w stylu loftowym

Obecnie w aranżacji wnętrz dość popularnym wyborem jest styl loftowy. Urządzenie domu lub mieszkania w tym stylu nie jest skomplikowane, jednakże nie każdemu zaleca się aranżację wnętrz właśnie w ten sposób. Czym dokładnie charakteryzują się pomieszczenia urządzone w tym stylu, jakie są ich cechy oraz przede wszystkim, w jaki sposób uzyskać styl loftowy?

Jakie są cechy stylu loftowego?

Styl loftowy, który nazywany jest również industrialnym, polega na urządzeniu swoich czterech kątów w taki sposób, by zapewnić jak najwięcej otwartej przestrzeni. To właśnie przestrzeń jest najważniejszą cechą tego stylu aranżacji wnętrz. W związku z tym urządzanie pomieszczeń w tym stylu zaleca się w mieszkaniach o dużym metrażu, aczkolwiek możliwe jest również zastosowanie go w niewielkich lokalach mieszkalnych, jednakże wówczas efekt nie będzie taki sam. Jeżeli zdecydujemy się na złagodzoną wersję stylu industrialnego, musimy pamiętać, by zachować minimum otwartej przestrzeni. Wtedy trzeba dokładnie przemyśleć, z jakich ścianek działowych warto zrezygnować.

Inną cechą, która kojarzy się ze stylem loftowym jest odpowiednie oświetlenie, a także jasne kolory. Mieszkania urządzone industrialnie, najlepiej zobaczyć na stronach portalu Aranżacja Wnętrz. Dotyczy to także światła naturalnego. W związku z tym styl ten charakteryzuje się dużymi oknami, które nierzadko sięgają do podłogi. Oczywiście nie można zapomnieć również o odpowiedniej ilości okien, im więcej, tym lepiej. Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, pomieszczenia są w dość surowym stanie, gdzie dominuje przede wszystkim stal, metal czy szkło. Dodatków nie może być zbyt wiele, a jeśli są to musi panować porządek. Poza tym w odróżnieniu od innych stylów loft charakteryzuje się widocznością przewodów.

W jaki sposób zaaranżować salon w stylu loftowym?

Decydując się na urządzenie salonu w stylu industrialnym, musimy pamiętać, że będzie on bardziej przypominał wydzieloną strefę niż tradycyjny salon, jaki znamy. Oczywiście w zależności od pomysłów można zrezygnować z całkowitej przestrzeni i zaaranżować tylko oddzielne pomieszczenie jako salon loftowy. Najlepiej by było, aby co najmniej jednej z elementów spośród ścian, podłogi i sufitu był w bardzo surowym stanie. Jeżeli mamy wysoki sufit, wówczas dobrym pomysłem jest wyłożenie go surowymi deskami, których odstępy będą regularne. Gdy zdecydujemy się na surową ścianę, wtedy warto przyozdobić ją betonem lub surową cegłą. Jeśli zamierzamy sami urządzać mieszkanie w stylu loftowym warto przeczytać artykuły na ten temat, poradniki, oraz zainspirować się ciekawymi projektami.

Należy także uważać z meblami. Tych nie powinno być za dużo. W stylu loftowym nie ma miejsca na ustawienie meblościanki czy dużych szafek. Warto natomiast postawić na dużą ilość surowych półek. W sytuacji, gdy niezbędna jest komoda, należy postarać się, by była ona prosta i nie cechowała się żadnymi zdobieniami. Ponadto musi być ona w chłodnych odcieniach drewna. Problemu nie ma, jeśli chodzi o ustawienie kanapy. Może być ona duża i zajmować sporą część powierzchni salonu. Do tego powinna być ona miękka. Idealnie, aby była ona bez wzorów w stonowanej barwie, np. szarej lub granatowej. Przed taką kanapą powinien być umieszczony stół o prostych kształtach. W kwestii dodatków warto zdecydować się na lampy wiszące na kablach lub lampy stojące. Ponadto musimy pamiętać o dużych roślinach w kolorze zielonym, które zostaną umieszczone w betonowych donicach. Salon w stylu loftowym z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie minimalistyczne wykończenia wnętrz, a także lubią duże przestrzenie.

Opracowanie:

Aranżacja Wnętrz

Ruda Śląska

Podziel się