Artykuł sponsorowany Akcesoria dachowe - przegląd rozwiązań

Akcesoria dachowe - przegląd rozwiązań

Nikt chyba nie zaprzeczy temu, że dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Aby go wykonać, potrzeba jednak nie tylko dachówek. Trzeba pomyśleć także o wielu innych elementach, które wiążą się z wyborem odpowiednich akcesoriów. Dopiero po ich montażu dach stanie się optymalnie funkcjonalny i będzie spełniał swoją rolę. O zakup jakich akcesoriów należy zadbać?


Akcesoria wentylacyjne

Na dachu znajdują się zakończenia kanałów wentylacyjnych. Muszą one być właściwie wykończone - w tym celu umieszcza się tam specjalne kominki.

Ich zadaniem jest transport zużytego powietrza poza budynek. Stanowią swego rodzaju wywiewniki odpowiedzialne za wentylację. Montuje się je bezpośrednio na pokryciu dachowym, dlatego ich rolą jest też zabezpieczanie kanałów, przez które wędruje powietrze. Kominki wentylacyjne chronią je przed śniegiem, deszczem oraz innymi nieczystościami.

Obowiązek montażu kominków wentylacyjnych wynika z obecnie funkcjonujących przepisów. Muszą one znajdować się na dachach budynków instytucji użyteczności publicznej, mieszkalnych oraz przemysłowych” – mówi ekspert z firmy DACH-DEK.


Zabezpieczenia przeciwśniegowe

Na rynku są dostępne akcesoria dachowe, dzięki którym pokrycie staje się przygotowane na opady śniegu. Ich montaż jest bardzo ważny ze względów bezpieczeństwa.

Zapobiegają one osuwaniu się śniegu, który może stanowić spore zagrożenie. W tym celu instaluje się specjalne płotki albo rury przeciwśniegowe zwane śniegołapami. Dzięki nim puch zostaje ubity i jest stopniowo usuwany z pokrycia dachowego.


Komunikacja dachowa

Dachy wymagają okresowej konserwacji oraz przeglądów. Niekiedy należy także przeprowadzić ich naprawę. Może to być utrudnione zwłaszcza w przypadku dachów spadzistych.

Dlatego też wykorzystuje się tak zwane ławy kominiarskie. Stanowią one ścieżkę, po której można poruszać się podczas dokonywania napraw czy przeglądów przewodów kominowych. Do tego samego służą stopnie kominiarskie – muszą być umieszczane w równych odstępach. Są one przydatne na dachach spadzistych, których kąt nachylenia połaci jest większy niż 25%.


Jakie jeszcze akcesoria są potrzebne podczas budowy dachu?

Chcąc jak najdłużej cieszyć się estetycznie wyglądającym dachem, warto zainwestować w system odstraszania ptaków. Montowane są także akcesoria mające zastosowanie w strefie okapu – między innymi grzebienie i siatki ochronne, a także w strefie kalenicy oraz kosza. Celem instalacji tych elementów jest zapewnienie funkcjonalności dachu, który będzie dzięki nim doskonale spełniał swoje zadanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas