Artykuł sponsorowany Adaptacja projektu gotowego a indywidualny projekt domu… O różnicach opowiada ekspert firmy Bednarz Architektura

Adaptacja projektu gotowego a indywidualny projekt domu… O różnicach opowiada ekspert firmy Bednarz Architektura

Każdy obiekt budowlany powstaje na podstawie założeń zawartych w projekcie. Inwestorzy mogą zdecydować się na gotowe rozwiązanie i zlecić adaptację lub zamówić indywidualny projekt domu. Na czym polega różnica i na którą opcję warto się zdecydować? O wszystkich najważniejszych kwestiach opowiada specjalista z biura architektonicznego Bednarz Architektura.

Adaptacja projektu a indywidualny projekt domu…

Adaptacja projektu budowlanego polega na dostosowaniu wszystkich założeń zawartych w gotowej dokumentacji do rzeczywistych warunków na działce klienta. Należy wówczas uwzględnić wymagania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz informacje zawarte w Decyzji o Warunkach Zabudowy. Kluczowe kwestie, które trzeba przeanalizować to m.in. ukształtowanie terenu czy poziom wód gruntowych. Na tej podstawie ponownie wylicza się wszystkie elementy konstrukcyjne, tak aby pierwotne założenia były w pełni dopasowane do nowych warunków.

Podstawowa różnica pomiędzy adaptacją a projektowaniem domu od podstaw polega na tym, iż architekt od początku uwzględnia wszystkie istotne kwestie związane z ukształtowaniem terenu i oczekiwaniami klienta. Pracownicy firmy Bednarz Architektura biorą wówczas pod uwagę najważniejsze aspekty, które w przypadku gotowców nie zostały uwzględnione. Dom dzięki temu będzie w pełni dopasowany do indywidualnych oczekiwań inwestora zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i stylistycznym.

Na co warto się zdecydować?

Zakup gotowego projektu to nieco tańsza alternatywa dla indywidualnego projektowania domu. Jest to jednak pozorna oszczędność, ponieważ należy jeszcze doliczyć koszt adaptacji. Warto również pamiętać, iż budowa domu to zwykle długoterminowa inwestycja, którą warto od początku dobrze zaplanować. Wśród gotowych opcji nierzadko nie sposób znaleźć rozwiązanie, którego stylistyka będzie bliska klientowi. Często nie udaje się także dopasować funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. Lepiej więc zainwestować w indywidualny projekt i cieszyć się domem w stu procentach zgodnym z własną wizją.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas