Artykuł sponsorowany 4 najczęstsze błędy popełniane przy układaniu płytek ceramicznych

4 najczęstsze błędy popełniane przy układaniu płytek ceramicznych

Układanie płytek ceramicznych wymaga przede wszystkim wiedzy i odpowiednio długiej praktyki. Popełnienie nawet niewielkiego błędu na którymś z etapów zazwyczaj odbija się negatywnie na efekcie końcowym. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy tego rodzaju pracach wykończeniowych? Warto zapoznać się z tematem, bo umożliwi to nam bardziej wnikliwy nadzór nad pracą fachowca.

Niewłaściwe przygotowane podłoża

Każda szanująca się firma budowlana, w tym i Sam-Bud przyzna, że powierzchnia pod płytki powinna być równa i czysta. W przypadku remontu domu należy więc dokładnie usunąć pozostałości wcześniejszych klejów i zapraw oraz wypełnić powstałe ubytki. Oczyszczenie z pyłów i tłustych plam też jest istotne, bo na brudnym podłożu klej wiąże zdecydowanie słabiej. Nie zapomnijmy też o gruntowaniu, bo tego typu środki zwiększają przyczepność zaprawy klejowej do powierzchni płytek ceramicznych i gresowych.

Dobrze przygotowana zaprawa klejowa

W czasie rozrabiania kleju wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta. Wtedy mieszanka będzie posiadać odpowiednią gęstość, co pozytywnie przełoży się na wytrzymałość zaprawy. Niektórzy fachowcy podchodzą niestety rutynowo do tej czynności, co może skutkować zbyt dużym rozwodnieniem kleju, a to z kolei zmniejszy przyczepność płytek.

Złe rozprowadzenie kleju

Podczas tej czynności można popełnić dwa podstawowe błędy. Pierwszy polega na zbyt oszczędnym nakładaniu kleju, co zwiększa ryzyko pękania i odpadania kleju. Nie wolno jednak przesadzić też w drugą stronę, bo wówczas nadmiar spoiwa wniknie w celowo zostawione spoiny dylacyjne, które przeciwdziałają powstawaniu naprężeń.

Z reguły klej nakłada się packą grzebieniową metodą kombinowaną, czyli zarówno na podłoże, jak i na płytkę. Przy układaniu terakoty warto nałożyć klej na całą powierzchnię płytki, aby uniknąć w trakcie chodzenia tzw. pustych odgłosów. W ten sam sposób aplikujemy zaprawę przy glazurze stosowanej na zewnątrz, co z kolei ograniczy ryzyko wniknięcia wody pod płytkę i rozsadzenia jej na mrozie.

Zbyt wczesne fugowanie

Fugowanie można przeprowadzić dopiero po wyschnięciu kleju. Najlepiej zapoznać się z instrukcją na opakowaniu, w której producent określił dokładnie ten czas. Najczęściej trzeba odczekać co najmniej 12 godzin. Jeśli pośpieszymy się ze spoinowaniem płytek fuga, szczególnie ta jaśniejsza może przebarwić się od jeszcze wilgotnego kleju. Jeżeli fugowanie dotyczy podłogi, to za wczesne poruszanie się po niej doprowadzi do osiadania płytek ceramicznych.

Opracowanie:

Piotr Bdzikot Sam - Bud

Zawada Stara 101

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas