Artykuł sponsorowany Zawieszenie działalności a kasa fiskalna – co warto wiedzieć?

Zawieszenie działalności a kasa fiskalna – co warto wiedzieć?

Przedsiębiorcy decydują się na tymczasowe zawieszenie działalności gospodarczej z wielu powodów. I choć oznacza to zwolnienie z licznych zobowiązań, takich jak odprowadzanie podatku, należy wciąż pamiętać o kilku kwestiach. Dotyczą one głównie użytkowania kasy fiskalnej, aby można było z niej korzystać w niezmienionej formie, gdy okres zawieszenia już minie. Jak się zatem ma zawieszenie działalności do kasy fiskalnej? Odpowiadamy.

Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza tymczasowe zaprzestanie jej prowadzenia i musi trwać co najmniej 30 dni. Nie ma jednak obecnie górnej granicy czasu, po którym należy wrócić do jej funkcjonowania. W związku z tym przedsiębiorca podczas okresu zawieszenia nie ma obowiązku opłacania składek ZUS czy odprowadzania podatku dochodowego, a także nie ponosi kosztów uzyskania przychodu. Nie może jednak czerpać wówczas zysków ze swojej firmy. Ponadto zawieszenie działalności nie wpływa na możliwość korzystania z kasy fiskalnej online czy tradycyjnej oraz nie znosi z przedsiębiorcy obowiązku dopilnowania terminów przeglądów technicznych.

Co zrobić z kasą fiskalną podczas zawieszenia działalności?

Przedsiębiorca, który decyduje się na tymczasowe zawieszenie swojej działalności, nie musi likwidować kasy fiskalnej. W związku z nieprowadzeniem wówczas sprzedaży, zwolniony jest on także z wystawiania raportów dobowych czy miesięcznych oraz księgowania przychodów. Warto jednak pamiętać, że jeśli termin obowiązkowego przeglądu technicznego kasy przypada podczas okresu zawieszenia, musi on zostać dopełniony. W przeciwnym razie przedsiębiorca może liczyć się ze standardowymi konsekwencjami, które wynikają z niewypełnienia podstawowych zobowiązań, np. zwrot ulgi na kasę. Po powrocie do prowadzenia działalności nie ma konieczności ponownej fiskalizacji kasy.

Czy zawieszając działalność, należy zwrócić pobraną ulgę na kasę?

Wiele osób kupujących kasę fiskalną decyduje się na skorzystanie z ulgi na kasę. Firmy, takie jak FISKAS pomagają w dopełnieniu wszelkich formalności oraz dopilnowaniu istotnych terminów. W przypadku zawieszenia działalności kasa fiskalna pozostaje aktywna, więc nie ma konieczności zwrotu pobranej ulgi, nawet jeśli nie minęły jeszcze 3 lata od rozpoczęcia jej ewidencjonowania. Środki na zakup kasy powinny jednak zostać zwrócone, jeśli przedsiębiorca nie przeprowadzi obowiązkowego przeglądu technicznego kasy, zaprzestanie jej używania podczas prowadzenia działalności lub naruszy inne zasady posiadania ulgi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas