Artykuł sponsorowany Zasada działania mikroskopu optycznego

Zasada działania mikroskopu optycznego

Mikroskopy optyczne charakteryzują się stosunkowo prostą budową i obsługą, dlatego świetnie sprawdzają się jako narzędzia badawcze dla osób rozpoczynających przygodę z obserwacją oraz do celów edukacyjnych w szkołach i na uczelniach. Równie często mikroskopy tego rodzaju wykorzystywane są do badań naukowych w dziedzinie biologii, chemii, geologii i fizyki. Jak działają mikroskopy optyczne?

Budowa i sposób działania mikroskopu optycznego

Mikroskop optyczny pozwala na obserwację obiektów, które są niedostrzegalne gołym okiem, dzięki wielokrotnemu powiększeniu – nawet do 2000x. Jest to możliwe dzięki budowie urządzenia, która jest prosta, a daje niesamowite efekty. Głównym elementem układu optycznego są soczewki, w zależności od modelu i stopnia zaawansowania mikroskopu może ich być od kilku do nawet kilkunastu. To właśnie one załamują światło i tworzą powiększony obraz. Pod nimi znajduje się źródło światła oraz kondensator koncentrujący. Pomiędzy układem oświetleniowym a układem optycznym umieszczany jest odpowiednio przygotowany preparat.

Wiązka światła mająca swoje źródło u dołu urządzenia przechodzi przez kondensator, a następnie obiekt badawczy, który w przypadku mikroskopów optycznych musi być umieszczony na przezroczystym szkiełku. Obiektyw skupia światło i tworzy jego powiększony obraz pośredni, który przechodzi przez tubus, gdzie jest formowany i trafia do okularu. Okular mikroskopu optycznego umożliwia zwielokrotnione powiększenie i dzięki temu nawet najmniejszy obiekt może być szczegółowo obserwowany.

Wyposażenie mikroskopu optycznego

Podstawowy schemat działania mikroskopu optycznego występuje w najprostszych urządzeniach, jednak większość z nich, zwłaszcza wykorzystywanych do prowadzenia obserwacji naukowych, jest dużo bardziej zaawansowana. Mikroskopy optyczne wyposażone są w śruby mikro- i makrometryczne umożliwiające ustawianie ostrości obrazu. Dodatkowo urządzenia mogą być wyposażone w moduł Wi-Fi pozwalający na zapisywanie danych lub bieżące udostępnianie obrazu na ekrany komputerów. Niektóre mikroskopy umożliwiają również fotografowanie obiektów.

Rodzajem mikroskopu optycznego jest mikroskop stereoskopowy, którego budowa jest bardziej zaawansowana i umożliwia obserwację obiektów w 3D. Więcej informacji o urządzeniach znajduje się na Technolutions.pl dostawcy mikroskopów, który prowadzi sprzedaż prostych urządzeń do celów edukacyjnych, jak i bardziej rozbudowanych dla laboratoriów i badaczy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas