Artykuł sponsorowany Zakupy z Chin: Najlepsze praktyki dla oszczędnego importera

Zakupy z Chin: Najlepsze praktyki dla oszczędnego importera

Import towaru z Chin to dobry sposób na biznes, o dobrze zaplanujesz wydatki i starannie zweryfikujesz swoich dostawców. Pamiętaj, że każda pomyłka może odbić się na Twoich zyskach i obniżyć opłacalność firmy. Sprawdź, w jaki sposób możesz zaoszczędzić podczas sprowadzania towaru z Chin!

Sprawdzanie wiarygodności dostawców z Chin

Znalezienie dostawcy na chińskim rynku nie należy do trudnych zadań, jednak wymaga nieco doświadczenia i intuicji. Podczas wyboru producentów do współpracy zawsze warto zachować ostrożność i dokładnie prześwietlić potencjalnego kontrahenta. Pozwoli to zweryfikować jego wiarygodność.

Pamiętaj, że oficjalna strona internetowa czy konto w serwisie B2B nie zawsze muszą być wyznacznikiem tego, że masz do czynienia z rzetelnym partnerem biznesowym. Dlatego przed zawarciem jakiejkolwiek umowy i przed przelaniem pieniędzy upewnij się, czy dana firma na pewno istnieje i czy prowadzi działalność gospodarczą.

Jeśli chcesz mieć pewność co do prawdomówności chińskiego producenta, zdecyduj się na sprawdzanie wiarygodności dostawców. Taką usługę oferuje wielu pośredników zajmujących się na co dzień komercyjnym importem towaru z Chin. Dlaczego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów? Bo mają oni znacznie szersze możliwości pod względem weryfikacji. Mogą przeprowadzić specjalistyczny audyt prawny czy nawet udać się do siedziby producenta i na miejscu skontrolować jego wiarygodność.

Negocjowanie cen

Negocjowanie cen to nieodłączny element współpracy biznesowej, który pozwala na uzyskanie jak najlepszych warunków umowy handlowej. Pozwala dopasować zasady zawarcia transakcji do własnych potrzeb i możliwości. W przypadku współpracy polsko-chińskiej pojawiają się jednak pewne niedogodności, które mogą utrudniać proces negocjacji.

Pierwszą z nich jest bariera językowa. O ile krótką wymianę podstawowych informacji da się przeprowadzić za pomocą Google Translate, o tyle w zaawansowanych rozmowach biznesowych taka forma komunikacji może okazać się niewystarczająca.

Po drugie, chiński styl negocjacji znacznie różni się od typowych rozmów biznesowych przeprowadzanych w Polsce. Przedsiębiorcy z Azji traktują relacje, także te handlowe, znacznie szerzej niż Europejczycy. Oznacza to, że nie powinny Cię zaskoczyć wyjście poza oficjalną sferę i propozycja np. wspólnego spędzenia wolnego czasu. Negocjowanie z chińskimi partnerami wymaga więc od zachodniego przedsiębiorcy dużo cierpliwości i zrozumienia dla zasad obowiązujących w chińskich kręgach biznesowych.

Sposoby na minimalizowanie cen i tanie zakupy z Chin

Chińskie towary większości osób kojarzą się z niską ceną. I słusznie, bo niektóre produkty wyprodukowane w Państwie Środka kosztują znacznie mniej, niż te wytworzone w Europie. Musisz jednak wiedzieć, że istnieją sposoby na zminimalizowanie cen i jeszcze tańsze zakupy.

Korzystanie z odpowiednich chińskich platform sprzedażowych

Większość osób, robiąc zakupy w Chinach, korzysta z najbardziej popularnych serwisów przystosowanych do użytku międzynarodowego. Takie rozwiązanie zdaje egzamin wyłącznie wtedy, gdy zamawia się niewiele towaru na własne potrzeby. W innym razie metoda ta jest zbyt droga i na dłuższą metę — nieopłacalna.

A więc co zrobić, aby sprowadzać towar w korzystnych cenach? Otóż najbardziej opłaca się skorzystać z platform internetowych przeznaczonych do sprzedaży hurtowej na rynek chiński. Stawki za towary są w takich witrynach znacznie niższe, co pozwala obniżyć koszty i zwiększyć zyski na etapie dystrybucji w Polsce.

Przykładem takiej strony jest chińska platforma e-commerce 1688.com. Aby jednak złożyć tam zamówienie, musisz w formularzu podać adres zlokalizowany na terenie Chin oraz chiński numer telefonu. Można uznać to za spore ograniczenie, jednak istnieje łatwy sposób, aby sobie z nim poradzić. Wystarczy, że zdecydujesz się skorzystać z pomocy pośrednika, który w Twoim imieniu zajmie się złożeniem zamówienia, uregulowaniem płatności i odbiorem, a na koniec przekaże cały towar do Polski.

Konsolidacja ładunku

Konsolidacja to nic innego jak połączenie kilku towarów od różnych producentów w jedną dużą paczkę. Przeważnie z takiej usługi korzystają przedsiębiorcy zamawiający przedmioty od wielu dostawców. Wówczas wystarczy zlecić pośrednikowi odebranie przesyłek, a następnie poprosić o skonsolidowanie ich i przekazanie pod wskazany adres w Polsce. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, bo wszystkie paczki przychodzą w tym samym czasie, a także zmniejszyć ogólny koszt dostawy. Za jedną dużą przesyłkę do Polski z pewnością zapłacisz znacznie mniej, niż za kilkanaście mniejszych.

Transport morski

Spośród wszystkich metod przewozu towarów z Chin do Polski transport morski okazuje się najbardziej opłacalny. Prawdopodobnie wpływa to na jego wysoką popularność, bo aż 80% wszystkich ładunków handlowych przemieszcza się właśnie drogą morską. Do najważniejszych minusów takiego rozwiązania zalicza się długi czas przewozu (przeważnie około 50 dni). Wadą jest również brak możliwości dostawy pod same drzwi i wiążąca się z tym konieczność organizacji dalszego transportu w obrębie kraju.

Najlepsze praktyki dla oszczędnego importera — podsumowanie

Przy odrobinie zaangażowania import towarów z Chin może okazać się bardzo dochodowym biznesem. Jeśli zależy Ci na wysokich zyskach, postaraj się wprowadzić jak najwięcej oszczędności na etapie pozyskiwania towaru. Z pewnością po pewnym czasie zyskasz w tym wprawę, jednak na początku przygody ze sprowadzaniem produktów z Azji możesz skorzystać z pomocy pośredników.

Przeprowadzenie rozmów biznesowych, weryfikację dostawców oraz wszystkie inne czynności związane z obsługą importu możesz zlecić specjalistom, którzy przez lata obecności w Chinach zdobyli w tym spore doświadczenie. Firma Meest China z chęcią pomoże Ci w organizacji przewozu towarów do Polski.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas