Artykuł sponsorowany Zadania agencji celnej

Zadania agencji celnej

Nierzadko zdarza się, że agencja celna jest mylona z Urzędem Celnym. Analogicznie rzecz biorąc agent celny jest niejednokrotnie „posądzany” o bycie celnikiem. Prawda jest jednak taka, że są to dwie zupełnie odrębne instytucje. Rzecz jasna obie działają w tej samej dziedzinie gospodarki. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej pracy i szczegółowym zadaniom, jakie wykonuje agencja celna.

Czym jest agencja celna?

Wydaje się, że agencję celną można nazwać swego rodzaju pośrednikiem między przedsiębiorcą, a Urzędem Celnym. Agent celny, jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie jest celnikiem. Podobnie do celnika opiera swoją działalność na Kodeksie Celnym. Agencja celna zajmuje się świadczeniem pomocy przy wszystkich formalnościach celnych. Dzięki temu Klienci oszczędzają czas i zyskują pewność, że wszystkie procedury i dokumenty są przygotowane zgodnie ze sztuką.

Warto podkreślić, że Klient poprzez agencję celną korzysta z pewnych udogodnień, do jakich możemy zaliczyć np.uproszczone procedury celne w porcie, zgłoszenia tranzytowe, czy też importowe na granicach wschodnich. Agent celny jest w stanie załatwić wszystkie formalności dużo szybciej niż mógłby to zrobić sam Klient.

Zadania agencji celnej

Do głównych zadań agencji celnej należy przede wszystkim:

  • przygotowanie pełnej dokumentacji niezbędnej do odprawy importowej, eksportowej oraz tranzytowej
  • przygotowanie deklaracji dotyczących podatków akcyzowych,
  • obliczenie wartości należności przywozowych
  • dokonywanie zgłoszeń celnych.

Funkcjonowanie agencji celnej

Agencja celna pełni rolę reprezentanta importera/eksportera, jednak cały czas pełna odpowiedzialność za towar oraz jego legalność spoczywa na importerze/eksporterze. Warto podkreślić, że agencje celne zajmują się obrotem towarami zarówno w obrębie Unii Europejskiej jak i poza jej granicami.

W przypadku importu z Chin ilość dokumentów rośnie w zastraszającym tempie. W wielu przypadkach przedsiębiorca nie jest w stanie samodzielnie nad tym zapanować. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest współpraca z agencją celną. Tego typu usługi proponuje agencja celna Jolmar-Sad, która posiada swoje oddziały w Białymstoku, Gdyni oraz na Drogowym Przejściu Granicznym w Bobrownikach.

Firmy, które prowadzą regularną wymianę towarów z zagranicą potrzebują profesjonalnej pomocy i doradztwa w zakresie przepisów celnych. W tym przypadku pomoc doświadczonej agencji celnej pozwala uniknąć niepotrzebnych nerwów oraz czasu niezbędnego na załatwienie wszystkich formalności.

 Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów w celu usprawnienia odpraw, obniżenia kosztów oraz straty czasu w urzędach wewnętrznych przy dopuszczaniu towarów do obrotu, agencja celna Jolmar-SAD proponuje dokonywanie zgłoszeń importowych na granicy: w Bobrownikach, Kuźnicy i Gdyni. Towar z granicy, już oclony, jedzie bezpośrednio na rozładunek do importera.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas