Artykuł sponsorowany Wypadek kierowcy w czasie pracy - co robić?

Wypadek kierowcy w czasie pracy - co robić?

Wypadki drogowe z udziałem kierowców zawodowych niestety zdarzają się. W takiej sytuacji, zarówno pracodawca, jak i sam kierowca muszą wiedzieć, jak postępować oraz jak prawidłowo rozliczyć czas pracy. Oto kilka kluczowych informacji, które pomogą poradzić sobie w tej trudnej sytuacji.

Rozliczanie czasu pracy kierowców po wypadku

Po zaistniałym wypadku, jednym z najważniejszych aspektów jest prawidłowe rozliczenie czasu pracy kierowcy. Pracodawca powinien uwzględnić okoliczności zdarzenia oraz ewentualne przestoje spowodowane koniecznością naprawy pojazdu lub oczekiwaniem na pomoc drogową. Warto również pamiętać, że w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak wypadek, kierowca może przekroczyć dopuszczalny czas pracy. W takiej sytuacji należy zgłosić ten fakt do odpowiednich służb oraz zadbać o to, aby kierowca mógł spokojnie odpocząć i zregenerować siły.

Obowiązki pracodawcy po wypadku

Pracodawca ma szereg obowiązków do spełnienia po wypadku z udziałem swojego pracownika-kierowcy. Należy niezwłocznie zgłosić zdarzenie do odpowiednich służb, takich jak policja czy inspekcja pracy. W przypadku poważniejszych obrażeń kierowcy, pracodawca powinien również poinformować ubezpieczyciela o zaistniałym zdarzeniu. Ponadto warto zadbać o to, aby kierowca miał zapewnioną odpowiednią opiekę medyczną oraz wsparcie psychologiczne, jeśli jest to konieczne.

Prawa i obowiązki kierowcy po wypadku

Kierowca również ma swoje obowiązki po zaistniałym wypadku. Należy niezwłocznie zgłosić zdarzenie swojemu pracodawcy oraz przekazać mu wszelkie niezbędne informacje na temat okoliczności zdarzenia. Kierowca powinien również zadbać o własne bezpieczeństwo oraz sprawdzić stan pojazdu przed dalszą jazdą. W przypadku poważniejszych uszkodzeń kierowca musi oczekiwać na pomoc drogową lub naprawę pojazdu, co może wpłynąć na dalsze rozliczenie czasu pracy, w którego prawidłowym wykonaniu pomóc może firma oferującą kompleksową obsługę firm transportowych DOSE.

Jak uniknąć wypadków w pracy kierowcy zawodowego?

W celu minimalizacji ryzyka wypadków drogowych z udziałem kierowców zawodowych warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pracodawca powinien dbać o to, aby kierowcy mieli dostęp do odpowiednich szkoleń oraz byli świadomi obowiązujących przepisów drogowych. Ponadto warto inwestować w nowoczesne systemy monitorowania czasu pracy oraz bezpieczeństwa jazdy, które pozwolą na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Współpraca z kierowcami oraz dbałość o ich komfort pracy z pewnością przyczyni się do zmniejszenia ryzyka wypadków drogowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter