Materiał Partnera W jakie podstawowe urządzenia należy wyposażyć własny sklep?

W jakie podstawowe urządzenia należy wyposażyć własny sklep?

Każdy właściciel sklepu stacjonarnego, którego obroty przekraczają kwotę wynikającą z ustawy o podatku od towarów i usług, zobowiązany jest do posiadania kasy fiskalnej. Jest to obowiązek, który wynika z przepisów prawa i może generować właścicielom małych sklepów dodatkowe koszty w postaci zakupu odpowiedniego urządzenia, ale szeroki wybór w tym zakresie pozwala dobrać sprzęt odpowiedni zarówno pod kątem jego ceny, jak i funkcjonalności.

Do czego służy kasa fiskalna?

Jak zostało już wspomniane – właściciele sklepów po spełnieniu kryteriów regulowanych przez prawo, muszą je wyposażyć w kasę fiskalną. Jest to podstawowy element, w który należy się zaopatrzyć myśląc o rozpoczęciu tego typu działalności. Dlaczego? Ponieważ kasa fiskalna służy do rejestracji obrotu sklepu oraz kwot podatku VAT i podatku dochodowego niezbędnych do rozliczeń z urzędem skarbowym.
Paragon fiskalny, czyli dokument drukowany przy pomocy kasy fiskalnej, jest potwierdzeniem dokonanego zakupu dla klienta, a przypadku wad zakupionego produktu może służyć jako podstawa do uznania reklamacji. Sprzedaż rejestrowana jest natomiast w pamięci fiskalnej, dzięki czemu na zakończenie każdego dnia możliwe jest utworzenie raportu dobowego, który podsumowuje dzienne obroty sklepu i kwotę należnych do odprowadzenia podatków.

Czym charakteryzują się kasy fiskalne?

Każda kasa, która jest dopuszczana do sprzedaży, musi posiadać homologację. Jest to odmiana certyfikatu, który potwierdza, że urządzenie jest zgodne z przepisami administracyjnymi i technicznymi Głównego Urzędu Miar. Każda kasa składa się z modułu fiskalnego, klawiatury, wyświetlacza i drukarki, przy czym należy tu nadmienić, że obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje mechanizmów drukujących – drukarka termiczna oraz igłowa.

Kasy Posnet współpracują ze wszystkimi urządzeniami, które wspierają pracę na stoisku sprzedaży: komputerem, szufladą, wagą oraz czytnikiem kodów kreskowych. Podobne funkcje oferują kasy Fawag, które jednak są mniejsze i bardziej ergonomiczne, a szufladę kasjerską oraz komputer podpina się do nich za pomocą złącza USB.

Ponadto firma Comfis Krzysztofa Krawicza posiada w swojej ofercie najmniejszą dostępną na rynku drukarkę fiskalną Posnet Temo HS EJ, która idealnie sprawdza się np. przy świadczeniu usług mobilnych. Tego typu drukarka współpracuje z laptopem i oprogramowaniem sprzedażowym, a sprzedaż rejestrowana jest w pamięci SD. Sklepy takie jak firma Comfis, które oferują kasy i drukarki fiskalne, mają szeroką ofertę produktów, dzięki czemu można dobrać urządzenie odpowiednie do rodzaju wykonywanej działalności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas