Artykuł sponsorowany W jakich kolorach występują kamizelki odblaskowe?

W jakich kolorach występują kamizelki odblaskowe?

Kamizelki odblaskowe to coraz bardziej popularna odzież ochronna. Rosnąca świadomość zagrożeń, które czyhają w wielu sytuacjach prywatnych i zawodowych, sprawia, że coraz chętniej sięga się po tego typu zabezpieczenie. W wielu sytuacjach są obowiązkowe, w innych ich używanie podpowiada zdrowy rozsądek. Są łatwodostępne na rynku w wielu wersjach, warto więc dowiedzieć się, co mówią przepisy na temat ich kolorów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

„Kamizelki odblaskowe – wyjaśnia przedstawiciel firmy Nadruki Reklamowe, producent kamizelek odblaskowych i odblasków to odzież przeznaczona do wzrokowej sygnalizacji obecności użytkownika w sytuacjach niebezpiecznych i w każdych warunkach oświetleniowych. Muszą być one widoczne ze znacznej odległości, w dzień i w nocy. Ich intensywne świecenie w blasku reflektorów samochodowych lub innego źródła światła pozwala dostrzec użytkownika kamizelki i zawczasu zareagować na niebezpieczną sytuację”.

Kamizelki odblaskowe chronią użytkowników i zwiększają ich bezpieczeństwo w wielu sytuacjach. Prawo drogowe nakazuje wyposażenie pojazdów w kamizelki ostrzegawcze i określa, w jakich sytuacjach należy ich używać. Muszą być one stosowane wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie ze strony poruszających się pojazdów, a więc podczas prac drogowych i kolejowych, a także przez pracowników zajmujących się transportem bliskim. W kamizelki odblaskowe wyposaża się pracowników na placach budów, w magazynach i centrach logistycznych oraz obsługujących maszyny budowlane, taśmociągi i dźwigi.

Kamizelki ostrzegawcze używane są również w wielu sytuacjach, w których przepisy ich nie nakazują. Zdrowy rozsadek podpowiada, że warto je założyć do jazdy na rowerze, przy poruszania się pieszo po drodze publicznej, a także podczas wymuszonej naprawy pojazdu na drodze w ciągu dnia. Zaleca się używanie kamizelek odblaskowych podczas biegania, a także w innych sytuacjach, nawet tak nietypowych jak grzybobranie, aby ustrzec się przed nieodpowiedzialnymi myśliwymi.

Najskuteczniejsze kolory kamizelek odblaskowych

Fizjologia widzenia barw wykazuje różną wrażliwość oka ludzkiego na poszczególne kolory. Stopień wrażliwości na różne barwy zależy od ilości czopków w oku. Dla przykładu za widzenie barwy niebieskiej odpowiada ok. 4% czopków, za zieloną 32%, a za czerwoną aż 64%. Nic więc dziwnego, że takie kolory jak czerwony, zielony oraz powstający z ich mieszania żółty i pomarańczowy są postrzegane wyraźniej niż pozostałe kolory.

Przepisy ruchu drogowego oraz przepisy BHP zezwalają na używanie kamizelek odblaskowych wyłącznie w precyzyjnie określonych kolorach. Prawidłowa kamizelka ostrzegawcza musi mieć barwę żółtą, pomarańczową lub czerwono-pomarańczową. Dodatkowo powinna mieć z przodu i z tyłu dwa odblaskowe paski. Tylko takie kamizelki spełniają określone prawem normy i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Przy zakupie tego typu odzieży ochronnej należy sprawdzić, czy produkt oznaczony jest kodem EN 471. Świadczy on o tym, że kamizelka odblaskowa spełnia wszelkie wymogi.

Przy zakupie kamizelki należy sprawdzić i ocenić jej jakość oraz wybrać odpowiedni rozmiar. Właściwe dopasowanie kamizelki ułatwia poruszanie się i daje swobodę ruchów. Warto zaznaczyć, że dobrzy producenci odzieży przygotowali ofertę kamizelek odblaskowych również dla dzieci.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas